Seko mums

Hokejs

Viena no aizraujošākajām NHL izslēgšanas spēļu sērijām, kam šogad aprit 30 gadi

Scanpix

Viena no aizraujošākajām NHL izslēgšanas spēļu sērijām, kam šogad aprit 30 gadi

1993. gadā tika aizvadīta viena no interesantākajām izslēgšanas spēļu sērijām NHL vēsturē, pirmajā kārtā tiekoties Kvebekas “Nordiques” pret Monreālas “Canadiens”.

Kvebekas “Nordiques” bija maza tirgus komanda, līdzīgi, kā šobrīd Arizonas “Coyotes”. Vairākus gadus cīnījās, lai izcīnītu vietu izslēgšanas spēlēs, tikmēr Monreālas “Canadiens” ir viena no slavenākajām franšīzēm ar panākumiem piesātinātu vēsturi. Neskatoties uz komandu tēlu atšķirībām, “Nordiques” regulāro sezonu noslēdza ar labāku uzvaru bilanci nekā “Canadiens”. 84 spēļu regulārajā sezonā, “Nordiques” iekrāja par diviem punktiem vairāk (104), kā “Canadiens” (102). Daudzi eksperti prognozēja, ka viņiem pastāv izredzes uzvarēt sērijā, atgriežamies vēstures arhīvos, lai noskaidrotu, vai viņiem tas izdevās.

Pirmā spēle!

Sērijas pirmā spēle tika aizvadīta Kvebekā. “Canadiens” pēc pirmajiem diviem periodiem bija vadībā ar rezultātu 2:0. “Nordiques” bija spējīgi lauzt spēles tempu trešajā periodā gūstot divus vārtus, izlīdzinot spēles rezultātu. Jau pirmajā sērijas mačā bija gaidāms papildlaiks. Spēles 17. minūtē Kvebekas “Nordiques” nokārtoja iespaidīgu atspēlēšanos pret pieredzējušo komandu.

Pēc divām spēlēm sērijā jau 2-0!

Divas dienas vēlāk sekoja otrā sērijas spēle, kurā “Nordiques” bija manāmi gatavāki divīzijas pusfināla mačam. Pirmajā periodā gūti trīs bezatbildes vārti. Otrais periods aizvadīts bez vārtiem. Trešajā periodā “Canadiens” bija spējīgi vienus vārtus atgūt, ieviešot spēlē intrigu. Vēl vienus vārtus kanādiešiem gūt neizdevās, taču “Nordiques” izmantoja pretinieku nomainīto vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju. Beigās Kvebekas pārstāvētajai komandai uzvara ar 4:1.

“Canadiens” var nonākt bezdibeņa malā…

Trešā un ceturtā sērijas spēle tika aizvadīta “Canadiens” mājas arēnā – Montreal Forum. “Canadiens” bija uz ļoti plāna ledus. Gadījumā, ja tiktu zaudēta arī trešā sērijas spēle, atkopties no 0-3 būtu ārkārtīgi sarežģīti.

“Nordiques” otro spēli pēc kārtas bija spējīgi atklāt mača rezultātu, šoreiz jau otrajā minūtē ar precīzu metienu izcēlās trīskārtējais Pasaules čempions Zviedrijas izlases kreklā – Matss Sundīns. Otrajā periodā Monreāla atbildēja ar vārtiem arī otrajā minūtē, izlīdzinot spēles rezultātu. Trešajā periodā abas komandas apmainījās ar noraidījumiem, taču neviena no tām nespēja tos realizēt.

Otro reizi četru dienu laikā uzvarētājs tika noskaidrots papildlaikā. Spēles vitālajā posmā veiksmīgāki šoreiz izrādījās “Canadiens”, raidot ripu vārtos spēles 11. minūtē un samazinot “Nordiques” pārsvaru sērijā līdz minimumam.

Vai būs līdzsvars sērijā?

Šajā mačā rezultātu atklāja monreālieši, sestajā minūtē realizējot vairākumu. “Nordiques” atbildēja ar vārtiem četras minūtes vēlāk. Otrajā periodā “Canadiens” atjaunoja pārsvaru, taču divas minūtes līdz perioda beigām kluba leģenda Džo Sakiks izlīdzināja spēles rezultātu. Trešajā periodā “Les Canadiens” otrās minūtes sākumā trešo reizi mačā izvirzījās vadībā, panākot 3:2. Gan Kvebekai, gan Monreālai noslēdzošajā periodā bija iespējas gūt vārtus, taču neviena no komandām nespēja izmantot kādu no diviem skaitliskajiem vairākumiem. “Canadiens” ar šo uzvaru bija panākuši līdzsvaru sērijā 2-2.

“Canadiens” izvirzās vadībā

Šī spēle bija abpusēja dēka, kurā abas komandas apmainījās ar vārtiem visas spēles garumā. Pirmajā periodā tika fiksēti septiņi noraidījumi, četri Kvebekai, trīs Monreālai. Nevienu no tiem gan komandas nebija spējīgas realizēt, vienīgos vārtus gūstot “Canadiens” pirmā perioda piektajā minūtē, tie arī bija vienīgie vārti periodā.

Otrajā periodā komandas uzņēma tempu, kopā gūstot piecus vārtus. Otrā perioda otrajā minūtē “Nordiques” izlīdzināja rezultātu un pāris minūtes vēlāk arī izvirzījās vadībā pateicoties Sundīna realizētajam vairākumam. Pārsvars gan tika noturēts tikai nepilnas trīs minūtes, 12. minūtē “Canadiens” izlīdzinot rezultātu 2:2. Atlikušo astoņu minūšu laikā abas komandas paspēja apmainīties ar vārtu guvumiem, uzsākot trešo periodu ar rezultātu 3:3. Arī trešajā periodā abas komandas guva vārtus, taču uzvaru nesošie vārti vēl netika atrasti.

Trešo reizi pēdējās piecās spēlēs uzvarētājs bija jānoskaidro papildlaikā. “Nordiques” bija vairākas labas iespējas gūt vārtus, taču Patriks Ruā vārtos bija izcils. Pēc vairākiem mēģinājumiem “Canadiens” devītajā minūtē lika kapitulēt “Nordiques” vārtsargam Hekstālam. Šī uzvara “Canadiens” deva milzu pārliecības devu, jo pirms nepilnas nedēļas viņi bija divu spēļu attālumā no izkrišanas, taču tagad sērijā bija iegūts pārsvars ar 3-2.

Būt vai nebūt septītajai sērijas spēlei

Sestajā sērijas mačā, pirmajā periodā tika gūti tikai vieni vārti, ko guva “Canadiens”. Otrajā periodā monreālieši dubultoja pārsvaru pateicoties Paula Dipjetro vārtiem. Kvebeka gan nebija gatava mest plinti krūmos, 55 sekundes vēlāk sadeldējot pārsvaru līdz minimumam. Otrā perioda septītajā minūtē, atkal Sakiks uzņemas iniciatīvu un realizē vairākumu, panākot 2:2. Prieki gan nebija īpaši ilgi, jo četras minūtes vēlāk Monreāla atjaunoja pārsvaru, atkal rezultatīvam esot Dipjetro.

“Canadiens” bija jau guvuši mācību, ka “Nordiques” spēj atkopties no iedzinēju pozīcijām, tāpēc spēlētāji bija īpaši priecīgi, ka nepilnas trīs minūtes līdz otrā perioda beigām Kirks Millers dubultoja komandas pārsvaru. Trešajā periodā tika demonstrēts īsts izslēgšanas spēļu hokejs – septiņi noraidījumi un divi vārti. Pirmie vārti trešajā periodā gan tika gūti vienādos sastāvos, 12. minūtē savu “hat-trick” gūstot Dipjetro. Spēlei un sērijai punktu pielika Gilberts Dionne.

 

Šī sērija kalpoja kā atspēriena punkts “Canadiens” pārliecībai par viņu spējām izslēgšanas spēlēs. Monreālieši uzvarēja vienpadsmit izslēgšanas spēles pēc kārtas līdz pat Stenlija kausa finālam, kur pirmajā mačā tika piedzīvots zaudējums pret Losandželosas “Kings”. Kanādieši gan ātri no tā atkopās, uzvarot nākamās četras spēles, izcīnot Stenlija kausu. Trīsdesmit gadus vēlāk šī “Canadiens” vienība aizvien ir pēdējā no Kanādas pārstāvētajām komandām NHL, kas ir bijusi spējīga izcīnīt prestižo trofeju.

 

Vairāk Hokejs