-
-
autors
Karlis
Tā nu sagadījies, ka Latvijas hokeja izlasei iepriekšējos četros pasaules čempionātos bijis jāspēlē pret Norvēģiju, kas nozīmē – abām komandām savs 17. maija pēcpusdienas pretinieks ir labi pazīstams. Taču katru gadu turnīrs sākas no jauna ar svaigām emocijām un jaunu motivāciju sevi parādīt, tāpēc skaidrs, ka šī būs viena no izšķirošajām Latvijas izlases spēlēm šajā turnīrā.
Lai gan emocionāli šķiet, ka esam spēcīgāki par norvēģiem, 21. gadsimtā mums ceturtdaļfinālā izdevies iekļūt vien reizi vairāk kā ziemeļniekiem. Turklāt visas trīs reizes norvēģiem tas izdevies pēdējo 15 gadu laikā – 2008. gadā astotā vieta, 2011. gadā aizvadīts lielisks turnīrs, kurā izcīnīta sestā vieta, bet vēl pēc gada norvēģi atkal bija astotie. Tikmēr Latvija šajā nogrieznī līdz ceturtdaļfinālam spējusi aizsniegties vien divas reizes – 2009. gadā Šveicē mūsējie bija septītie, bet pēdējo reizi starp spēcīgākajām pasaules komandām gozējāmies 2018. gadā Dānijā, kad finišējām astotie.
Arī IIHF rangā abas komandas atrodas blakus – Latvija ir 11. pozīcijā, bet norvēģi – 12., kas ir viens no iemesliem, kāpēc savstarpējās spēles, īpaši pēdējo gados, vienmēr izvēršas ļoti saspringtas. Norvēģijai galvenais treneris kopš 2016. gada ir Peters Tūresens, kuram ar Latviju oficiālos mačos pagaidām negatīva bilance – divas uzvaras un trīs zaudējumi.
Pirmo uzvaru izcīnīt izdevās savā pirmajā hokeja pavasarī, kad čempionāts norisinājās Krievijā. Tas bija viens no retajiem gadiem, kad latvieši bija tuvāk izkrišanas zonai kā ceturtdaļfinālam, bet norvēģiem tieši pretēji – zaudējums dāņiem pirmajā mačā ar 0:3 liedza A apaksgrupā izcīnīt ceturto vietu.
Toreiz, lai gan Miks Indrašis spēja izvirzīt komandu vadībā, latvieši ielaida trīs bezatbildes vārtus, spēlei noslēdzoties ar 1:3. Norvēģiem trešā periodā izskaņā bija laba iespēja ripu raidīt arī tukšos vārtos, taču metienam ceļā stājās tas pats Indrašis.
Pēdējās tikšanās reizēs esam pierādījuši, ka esam labāka komanda. 2018. gadā pēc ļoti sīvas spēkošanās abu izlašu rēķinu kārtošana tika atstāta uz papildlaiku, kur pēdējo vārdu ar vieniem no skaistākajiem vārtiem Latvijai pasaules čempionātu vēsturē teica Rūdolfs Balcers – uzvara ar 3:2. Pēc gada latvieši pretiniekiem neatstāja nekādas cerības – pēc zaudēta pirmā perioda ar 0:1 mūsējie norvēģu vārtos sabirdināja četras ripas, uz pozitīvas nots noslēdzot turnīru.
Pandēmijas dēļ 2020. gadā čempionāts nenotika, bet sīvākā spēle līdz šim notika 2021. gadā Rīgā. Pēc spraiga un rezultatīva pamatlaika (3:3) mačs tika aizvests līdz bullīšiem, virsroku šoreiz ņemot norvēģiem. Bet pagājušajā gadā atkal viss sastājās pareizajās vietās – sīva laimīga uzvara ar 3:2.
Norvēģi uz Rīgu ved eksperimentālu sastāvu
Labākās ziņas, raugoties no latviešu pozīcijām, saistībā ar Norvēģijas sastāvu šajā turnīrā, ir tās, ka jau kārtējo reizi dalību atteikusi valsts lielākā hokeja zvaigzne, NHL veterāns Matss Cukarello. 35 gadus vecajam uzbrucējam šī bija viena no labākajām karjeras sezonā – 78 spēlēs Minesotas “Wild” sastāvā viņam 22 gūti vārti un 45 rezultatīvas piespēles. Labāka biju tikai iepriekšējā sezona, kad 70 spēlēs 79 punkti (24+55).
Rīgā palīdzību nesagaidīt arī no AHL rezultatīvi spēlējošā Matīasa Emilio Petersena, kuram šosezon 44 punkti (19+25) 61 mačā. Iemesls pavisam vienkāršs – viņa pārstāvētā Kalgarī “Wranglers” turpina cīņu par Kaldera kausu.
Norvēģijas rindās meklējami spēlētāji no vietējās līgas, kā piemēram, tās rezultatīvākais spēlētājs Ūle Engelanns (45 spēlēs 15+35 punkti). Tāpat arī daudzi Zvierijas otrās hokeja līgas pārstāvji, bet komandas pirmais vārtsargs, visticamāk, būs Vācijas līgā spēlējošais Henriks Haukelands, kuram “Düsseldorfer” sastāvā šogad veiksmīga sezona – 92% atvairītie pretinieku metieni bija ceturtais labākais rādītājs.
Dažādu iemeslu dēļ šogad atteikuši daudzi ierastie spēlētāji, tāpēc pie sastāva paziņošanas tapa skaidrs, ka šajā turnīrā norvēģiem būs arī lērums debitantu. Tas šāda ranga komandai ir neraksturīgi, tāpēc būs interesanti šai izlasei pasekot līdzi turnīra gaitā, ne tikai mačā pret Latviju.
