Seko mums

Hokejs

Makdeivids ceļā uz 21. gadsimtā nesasniegtiem rekordiem

Makdeivids ceļā uz 21. gadsimtā nesasniegtiem rekordiem

Konors Makdeivids ir tas atlēts, kura sasniegumus laukumā cilvēki nu jau uzskata par pašsaprotamiem. Tāds ir izcilo sportistu liktenis, par tiem vairāk sāk runāt tad, kad tiem nav izdevies būt rezultatīviem ilgāk par vienu spēli. Laužot šo stereotipu, apskatām visus statistikas rādītājus, kuros “Oilers” kapteinis pašlaik ir pirmajā vietā NHL.

Uz doto brīdi 1997. gadā dzimušais hokejists ir aizvadījis 537 spēles NHL, kurās guvis 789 rezultativitātes punktus ar lietderības koeficientu +96. Spēlētāja stabilo pienesumu komandai atspoguļo fakts, ka katrā sezonā hokeja elitē ir gūti vismaz 108 punkti, neskaitot debijas sezonu. Savā pirmajā sezonā NHL Makdeivids aizvadīja vien 45 spēles, jo ārstēja salauzto atslēgas kaulu. Trauma gan neliedza būt rezultatīvam, jo uzspēja iekrāt 16+32 jeb 48 punktus. Pagājušo sezonu 2015. gada drafta pirmais numurs noslēdza ar 156 rezultativitātes punktiem (ieskaitot izslēgšanas spēles)! Tas ir augstākais rezultativitātes rādītājs kopš 1995./1996. gada sezonas, kad Mario Lemjē guva 188 punktus 88 spēlēs. Šai sezonai ritot pilnā sparā, nekas nav mainījies –  Makdeivids dominē vairākos statistikas rādītājos. Viņš ir ceļā uz kārtējo Arta Rosa balvu, kuru ir izcīnījis jau četras no iespējamajām septiņām reizēm.

Visvairāk gūto vārtu – 41. Makdeivids ir pirmais spēlētājs šosezon, kurš sasniedzis 40 vārtu robežu, to paveicot 48 spēlēs. Tuvākais konkurents – Davids Pastrņāks ar 38 vārtiem.

Vidēji gūtie vārti spēlē – 0,82. Arī šajā rādītājā tuvākais sekotājs ir “Bruins” uzbrucējs Pastrņāks ar 0,78. Trešajā vietā Kolorado “Avalanche” labās malas ofensīvas veidotājs Miko Rantanens (0,71).

Visvairāk rezultatīvo piespēļu – 51 (otrā vieta). Pastarņāks gūto vārtu skaitā daudz neatpaliek no Kanādas izlases superzvaigznes, taču domājams, ka Makdeivids precīzo metienu rekordu spēs noturēt. Atdotajās rezultatīvajās piespēlēs konkurence gan varētu būt sīvāka. Šobrīd spēlētājs atrodas otrajā vietā, atpaliekot no Tampabejas “Lightning” labās malas uzbrucēja Ņikita Kučerova par divām rezultatīvām piespēlēm (53). Turpat aiz muguras arī Sanhosē “Sharks” aizsargs Ēriks Kārlsons (50).

Makdeivida filigrānā rezultatīvā piespēle svētdienas rīta mačā:

Lielākais gūto punktu skaits – 92. Atrodoties gūto vārtu un atdoto rezultatīvo piespēļu galvgalī, likumsakarīgi Makdeivids ir arī līgas rezultatīvākais spēlētājs. Šajā rādītājā iekrāts jau ievērojams 16 punktu pārsvars pār savu komandas biedru Leonu Draizaitlu.

Izveidoto vārtu skaits – 35,9. Šī formula objektīvi atspoguļo spēlētāja pienesumu komandas uzbrukumā – [Gūtie vārti + (Piespēles x 0.5)] x {Komandas gūtie vārti/[Komandas gūtie vārti + (Komandas atdotās piespēles x 0.5)]. Ar formulas palīdzību gūto vārtu un atdoto rezultatīvo piespēļu skaits tiek pielīdzināts viens otram. Tuvākais sekotājs – Davids Pastrņāks ar 29,6. Makdeivids ir līderis arī izveidoto vārtu skaitā vidēji spēlē 0,72. Ir lietas, kas nemainās – Makdeivids un viņa tuvākie konkurenti statistikas rādītājos. Arī vidēji izveidotajos vārtos aiz kanādieša seko Pastrņāks (0,60) un Draizaitls (0,59).

Visvairāk vārtu vairākumā – 16 (otrā vieta). Šajā rādītājā Makdeivids minimāli iepaliek no vairākuma biedra Draizaitla, kuram ir 17 gūti vārti vairākumā. Edmontonai ir augstākais realizēto vairākumu procents līgā – 32%, otrajā vietā atrodoties Otavas “Senators” ar 26,7%.

Vidēji spēlē gūtie punkti – 1,84. Spēlētājs tiek uzskatīts ļoti vērtīgs, ja spēlē vidēji gūst pus punktu. Mūsdienās hokejisti šo latiņu pacēluši līdz viena punkta atzīmei, NHL šobrīd ir 51 spēlētājs, kurš spēlē gūst vidēji vairāk kā punktu. Makdeivids gan šobrīd tuvāk ir divu punktu robežai, kas nenoliedzami ir neticams rādītājs.

Laukumā, kad gūti vārti vairākumā – 54. “Oilers” komandas vairākums ir tik pārliecinošs, ka šajā rādītājā pirmās piecas vietas ieņem spēlētāji tikai no Edmontonas. Pirmās trīs vietas dala Makdeivids ar Draizaitlu un Raienu Ņūdžentu-Hopkinsu. Ceturtajā vietā Zeks Haimens (43) un Taisons Berijs (41).

Ievērojami rekordi, kas varētu tikt atkārtoti

Makdeivids šobrīd bruģē ceļu uz 150 punktu regulāro sezonu. Gadījumā, ja viņš šo cēlo mērķi sasniegs, “Oilers” līderis kļūtu par tikai sesto spēlētāju NHL vēsturē, kam tas izdevies. Pēdējo reizi 150 punktu robežu pārsniedza neviens cits kā leģendārais Mario Lemjē, paveicot to 1995./1996. gada sezonā ar 161 punktu. Augstā produktivitāte gan precīzajos metienos, gan atdotajās rezultatīvajās piespēlēs var padarīt divkārtējo Pasaules jauniešu čempionāta zelta medaļnieku par pirmo spēlētāju, kurš regulāro sezonu noslēdz kā visrezultatīvākais vārtu guvējs un piespēļu dalītājs vienlaicīgi. Šo sasniegumu pēdējo reizi sasniedza “baltais tornado”, Veins Greckis 1986./1987. gada sezonā.

Noslēgumā astoņu minūšu apkopojums ar līdz šim visapbrīnojamākajiem Makdeivida meistarstiķiem.

Vairāk Hokejs