Seko mums

Hokejs

Ieskats pretiniekos pasaules čempionātā – Slovēnija un Kazahstāna

Scanpix

Ieskats pretiniekos pasaules čempionātā – Slovēnija un Kazahstāna

Mērķtiecīgi, bet bez galvenās zvaigznes

Slovēnija ir neliela valsts ar nedaudz vairāk kā diviem miljoniem iedzīvotāju. Viņi gan ir spējuši konkurēt visaugstākajā sporta līmenī vairākos sporta veidos, tostarp arī hokejā. Slovēnijas izlase debitēja IIHF turnīros 1993. gadā, C divīzijā, bet līdz iekļūšanai pasaules hokeja elites divīzijā bija jāgaida deviņi gadi – 2002. gadā debija vienā grupā ar Zviedriju, Krieviju un Austriju. Izlasei gan neizdevās izcīnīt nevienu punktu, taču tika gūti vismaz vieni vārti pret katru no pretiniekiem. Kopš tā laika komanda ir pakāpeniski pilnveidojusies un pēdējo 20 gadu laikā ir kvalificējusies elites divīzijas turnīram deviņas reizes. Pagājušajā gadā slovēņiem izdevās triumfēt visās pirmās divīzijas spēlēs, četros mačos iekrājot vārtu bilanci 22:5.

Viens no spilgtākajiem mirkļiem Slovēnijas hokeja vēsturē norisinājās 2014. gada Ziemas olimpiskajās spēlēs. Šī bija pirmā reize valsts pastāvēšanas vēsturē, kad tika iegūta ceļazīme uz četrgades lielāko notikumu hokejā. Lai gan slovēņi tika uzskatīti par vienu no turnīra galvenajām pastarītēm, viņiem izdevās izkļut no ļoti sarežģītās A apaksgrupas. Pret Krieviju (2:5) un ASV (1:5) variantu neatradās, bet mačā pret Slovākiju izdevās sagādāt turnīra lielāko pārsteigumu, uzvarot ar 3:1. Ar šo panākumu pietika, lai kvalificētos izslēgšanas spēlēm.

Astotdaļfinālā slovēņiem izdevās atstāt Austriju sausā, svinot uzvaru ar graujošo 4:0, taču ceturtdaļfinālā nebija nekādu variantu pret zvaigžņoto Zviedrijas izlasi – zaudējums ar 0:5. Bet valstij, kurā tajā brīdī bija vien septiņas funkcionējošas ledus halles nebija jākaunas par izcīnīto 7. vietu.

Sastāvā pārsvarā Vācijas un Austrijas līgas spēlētāji

Veselības problēmu dēļ pasaules čempionātā Rīgā nepiedalīsies valstsvienības lielākā NHL zvaigzne Anže Kopitars (Losandželosas “Kings”). Lielākā daļa no komandas spēlētājiem sezonu aizvadīja Austrijas atklātajā čempionātā (ICEHL), bet otrs pārstāvētākais ir Vācijas čempionāts – četri pirmās un viens otrās divīzijas hokejists. Atlikušais sastāvs nokomplektēts ar vienu pārstāvi attiecīgi no Čehijas, Slovākijas, Francijas, Somijas un okupantu līgas hokejistiem. Slovēņiem tikai pieci spēlētāji ir aizvadījuši vairāk kā četrus pasaules čempionātus.

Vārtsargi: Luka Gračnars (“Landshut”, Vācija), Gašpers Krošeļs (“Mlada Boleslav”, Čehija), Žans Uss (Ļubļanas “Olimpija”)

Aizsargi: Blažs Gregorcs (Augsburgas “Panther”, Vācija), Žiga Pavlins (“Pustertal”, Itālija), Matics Podlipniks (“Spišska Nova Ves”, Slovākija), Miha Štebihs (“Nice”, Francija), Aleksandrs Magovacs, Kristjans Čepons, Aļoša Črnovičs (visi – Ļubļanas “Olimpija”), Bine Mašičs (Vāsas “Sport”, Somija)

Uzbrucēji: Roberts Saboličs, Blažs Tomaževičs (abi – “Villacher SV”, Austrija), Žiga Jegličs, Jans Urbass, Miha Verličs (visi – Brēmerhāfenes “Fischtown Pinguins”, Vācija), Žiga Pance, Tadejs Čimžars, Miha Zajcs, Niks Simšičs (visi – Ļubļanas “Olimpija”), Roks Tičars (“EC-KAC”, Austrija), Kens Ograjenšeks (Grācas “99ers”, Austrija), Anže Kuralts (“Fehervar”, Ungārija), Luka Mavers (“Pioneers”, Austrija), Jans Drozgs (Habarovskas “Amur”, KHL)

Latvija pret Slovēniju krustos nūjas 19. maijā, pulkstens 16:20.

Kazahstāna ierodas Rīgā ar trīs liekajiem

Kamēr slovēņi 19. vietā, par “Zelta ērgļiem” dēvētā Kazahstānas izlase pāris dienas pirms pasaules čempionāta sākuma IIHF rangā ierindoti 16. vietā. Tāpat kā Latvija, Kazahstāna pievienojās hokeja elitei pēc neatkarības atgūšanas 1992. gadā. Kopš tā brīža izlase ir ņēmusi dalību desmit pasaules meistarsacīkstēs. Kazahstānai Rīga asociējas sāpīgām emocijām, jo 2021. gadā tika palaista garām lieliska iespēja pirmo reizi vēsturē kvalificēties pasaules čempionāta ceturtdaļfināla. Turnīrs tika sākts ar uzvaru pār Latviju ar rezultātu 3:2. Uzreiz nākamajā dienā šokēti somi (2:1), bet nākamie sarakstā Pāris dienas vēlāk bija arī vācieši (3:2).

Kārtīgi izskolota tika Itālijas izlase, kuras vārtos tika iemestas 11 ripas (gala rezultāts – 11:3), bet ar to tāpat bija par īsu, savā grupā finišējot piektajā vietā. Izšķirošajā mačā ar 1:3 kapitulēts norvēģiem, un sapis par ceturtdaļfinālu izsapņots.

Šogad starp zināmākajiem spēlētājiem var izcelt izlases veterānus Ņikitu Mihailisu un Romānu Starčenko. Mihailiss sezonu aizvadīja okupantu līgā, kļūstot par Astanas “Barys” rezultatīvāko spēlētāju ar 41 punktu (18+23). Starčenko aizvadīja 48 spēles Maskavas “Spartak” sastāvā, kurās guva 15 punktus.

Kazahstānas izlase sastāv galvenokārt no Krievijas KHL vai VHL līgu pārstāvjiem. Ir arī viens hokejists no Amerikas NCAA līgas – Andrejs Bujalskis. Pieteikumā gan var reģistrēt tikai 25 hokejistus, tātad, trīs no zemāk minētajiem hokejistiem vēl tiks atsijāti.

Vārtsargi: Ņikita Borarkins (Astanas “Barys”, KHL), Andrejs Šutovs, Maksims Pavļenko (abi – Astanas “Nomad”)

Aizsargi: Adiļs Beketajevs, Samats Danijars (abi – Astanas “Barys”, KHL), Dmitrijs Breuss (Ņižņijnovgorodas “Čaika”, Krievija), Tamirlans Gaitamirovs, Daņils Butenko, Madi Dihanbeks, Artjoms Koroļovs (visi – Astanas “Nomad”), Kirills Polohovs (Kekšetau “Arlan”), Valērijs Orehovs (Magņitogorskas “Metallurg”, KHL)

Uzbrucēji: Alihans Asetovs, Dinmuhameds Kaijiržans, Kirills Savickis, Ansars Šaimeddenovs, Arkādijs Šestakovs, Ņikita Mihailiss (visi – Astanas “Barys”, KHL), Batirlans Muratovs, Mihails Rahmanovs, Abajs Mangisbajevs, Maksims Muhametovs, Alihans Omirbekovs (visi – Astanas “Nomad”), Andrejs Buļanskis (Vermontas universitāte, NCAA), Dmitrijs Grencs (Kekšetau “Arlan”), Maksims Musorovs (Voskresenskas “Himik”, Krievija), Romāns Starčenko (Maskavas “Spartak”, KHL), Jevgēņijs Rimarjovs (Tulas AKM, Krievija)

Latvijai spēle pret Kazahstānu paredzēta 20. maijā, pulkstens 20:20.

Vairāk Hokejs