Seko mums

Futbols

Vai Mančestras “City” spēs izcīnīt desmito līgas titulu?

Scanpix

Vai Mančestras “City” spēs izcīnīt desmito līgas titulu?

Anglijas futbolā, kur valda nemitīga konkurence, pēdējos gados viena komanda konstanti ir bijusi pārāka par savām konkurentēm, un tā ir neviena cita kā Mančestras “City”. Pēdējo sešu sezonu laikā Gvardiolas trenētie vīri Premjerlīgas sezonas izskaņā par čempioniem kronēti piecas reizes. Apskatām viņu izredzes uz titulu jaunajā Premjerlīgas sezonā.

Ar stagnēšanu titulus neizcīnīt

Galvenais faktors “City” ilgstošajiem panākumiem ir komandas sastāvs. Pepa rīcībā ir augstākā kalibra spēlētāji gandrīz visās pozīcijās, tāpēc viņš var rotēt starta vienpadsmitnieku, diži neapdraudot komandas kvalitāti laukumā. 2022./23. gada sezonā “City” kļuva tikai par desmito klubu futbola vēsturē, kas vienas sezonas nogrieznī ir izcīnījuši trīs galvenās trofejas (UEFA Čempionu līga, augstākās līgas turnīrs, izslēgšanas turnīra kauss). Lai gan aizvadīta fantastiska sezona, komanda uz lauriem neplāno sēdēt – šovasar noslēgti līgumi ar vēl diviem spēlētājiem. Parakstīts horvāts Mateo Kovačičs par 29 miljoniem eiro. Četrkārtējais Čempionu līgas ieguvējs ir izcils tālo piespēļu dalītājs, kā arī droši jūtās kontrolējot bumbu pats. Vieta laukumā bijušajam “Londonas “Chelsea” futbolistam gan nav garantēta, jo uz doto brīdi komandas sastāvā ir deviņi pussargi, tostarp Bernardu Silva, Kevins de Breine, Rodri, Kalvins Filips, Fils Fodens.

Par vasaras nozīmīgāko pāreju čempionu sastāvā gan var uzskatīt horvāta Joško Gvardiola ierašanos. Kovačiča valsts izlases biedrs Premjerlīgas flagmanim pievienojās par 90 miljoniem eiro. Šī pāreja ir kļuvusi par naudīgāko vēsturē, attiecinot uz aizsarga pozīcijas spēlētājiem. 21 gadu vecais futbolists līgumu noslēdzis uz piecām sezonām, taču arī viņa vieta sastāvā nav akmenī iekalta. Komandas treneris daudzkārt pērnā gada sezonā izmantoja taktisko izvietojumu ar trīs aizsargiem, un “City” rīcībā, iespējams, ir visplašākais arsenāls ar izciliem aizsargiem. Kails Volkers, Rubens Diašs, Džons Stounss, Neitans Akē, Emeriks Laports, Riko Lūiss – visi no nosauktajiem futbolistiem aizvadīja izcilu pērnā gada sezonu. Būs ļoti interesanti pavērot, kādus taktiskos trikus treneris Peps piekops, lai iegūtu pēc iespējas labāku rezultātu no sev pieejamās aizsardzības līnijas.

Taktiskā meistarība

Daudzi pauž, ka Mančestras “City” savu vietu futbola elitē ir izcīnījuši tikai pateicoties piesaistītajām finansēm no Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Protams, finansiālais nodrošinājums paver iespēju piesaistīt talantīgākos spēlētājus, un uzlabot komandas konkurētspēju. Taču ar naudu uzvaras Premjerlīgā nenopirksi, ko spilgti atspoguļoja Londonas “Chelsea” aizvadītajā sezonā. Bez šaubām komandas galvenais virzītājspēks pretī uzvarām ir Hosepa Gvardiolas taktiskais talants. Spāņu speciālista skrupulozā uzmanība detaļām, inovatīvās spēlētāju izvietojuma formācijas un plūstošais spēles stils ir ļāvis Mančestras komandai dominēt un diktēt spēles tempu kopš 2016. gada. Bijušā “Barcelona” un Minhenes “Bayern” trenera spēja pielāgot savu taktiku, lai izmantotu pretinieku vājās vietas, padara “City” īpaši neprognozējamus. Piemēram, 2022./23. gada sezonā varējām novērot, kā Peps iespēlē balsta aizsargu Džonu Stounsu pussarga pozīcijā. Laukuma viduslīnijā 29 gadus vecais spēlētājs līdz šim nebija redzēts. Angļu aizsarga drošība ar un bez bumbas pussarga pozīcijā palīdzēja atbrīvot vietu De Breinei un Gindoanam, spēlējot brīvāk un progresīvāk nekā jebkad.

Investēšana jauniešos atmaksājas   

Pilsētnieku apņemšanās attīstīt jauniešu akadēmiju pēdējos gados ir nesusi augļus, jo pirmajā komandā pastāvīgi parādās jauni talanti. Spilgtākais piemērs – Fils Fodens. 2000. gadā dzimušais futbolists 23 gadu vecumā jau paspējis aizvadīt 218 mačus, tajos gūti 60 vārti un atdota 41 rezultatīva piespēle. Viņš gan nav vienīgais, jo pērnā gada sezonā 2004. gadā dzimušais Riko Lūiss bija spējīgs izkonkurēt no pamatsastāva vienu no labākajiem malējiem aizsargiem mūsdienu futbolā, portugāli Žuau Kanselu. Jaunais aizsargs 2022. gada novembrī kļuva par jaunāko spēlētāju UEFA Čempionu līgas vēsturē, kurš guvis vārtus debijas mačā (17 gadi 346 dienas). Ar katru mēnesi arvien vairāk iespēju paveras arī uzbrūkošajam pussargam Kolam Palmeram. Viņš nokļuva lielās komandas sastāvā pēc desmit pavadītām sezonām jauniešu akadēmijā. 21 gadu jaunais anglis pagājušonedēļ izcēlās ar vārtiem pārbaudes mačā pret Londonas “Arsenal”. Ņemot vērā Rijāda Mehreza pāreju uz Saūda Arābiju, “City” uzbrukumā potenciāli parādījūsies vieta futbolistam, kura darba kāja ir kreisā, un tieši Palmers būs tas, kurš lūkos to rezervēt.

Vai kāds būs spējīgs apturēt?

Mančestras “City” spēlētāji ir pieraduši pie spiediena, ko rada cīņa par tituliem. Šī atbildība ir attīstījusi futbolistu garīgo izturību, lai spētu sekmīgi darboties situācijās, kad spēles likmes ir īpaši augstas. Šī psiholoģiskā noturība ir izšķiroša vērtība tik sīvā konkurencē kā Anglijas Premjerlīgā, ko pilsētnieki lieliski atspoguļoja pērnās sezonas izskaņā, atspēlējot astoņu punktu deficītu no Londonas “Arsenal”. Pārējām angļu komandām priekšā ir ārkārtīgi grūts uzdevums – pārspēt Mančestras “City”. Ar taktisko ģēniju pie stūres, talantīgu komandu un nerimstošām uzvaras alkām, Gvardiolas vīri uzskatāmi ir gatavi turpināt dominēt Anglijas futbolā. Komandas uzbrukuma līderis Ērlins Holanns pagājušo sezonu noslēdza ar 52 vārtiem un deviņām rezultatīvām piespēlēm, pārspējot desmitiem rekordu. Tikmēr pussarga pozīcijas maestro, jau iepriekš minētais beļģis de Breine kļuva par visātrāk 100 rezultatīvo piespēļu sasniegušo spēlētāju angļu futbolā, paveicot to par 56 spēlēm ātrāk kā Sesks Fabregass. Aizsardzības departements arī stabils – vismazāk ielaisto vārtu pagājušā gada sezonā Anglijas Premjerlīgā (33).

Lai gan futbols bieži vien ir neparedzams, “City” pēdējos gados demonstrētais spēks un konsekvence padara šo komandu par milzīgu spēku, kura apturēšanai būs nepieciešams kas ļoti īpašs. Londonas “Arsenal” nebija tālu, taču pieredzes trūkums darīja savu. Redzēsim, kura no komandām būs (un vai tāda būs?) spējīga mest izaicinājumu pilsētniekiem 2023./24. gada sezonā.

Vairāk Futbols