-
-
autors
Karlis
Lai gan Pasaules kausā Katarā vēl nav noslēgusies pat pirmā spēļu kārta, ap šo turnīru virmo jau visdažādākie stāsti un arī fakti. Nolēmām jau tagad apkopot dažus no tiem, lai futbola skatīšanās pēcāk būtu vēl interesantāka.
Kompensācijas laiks
Šis ir ne tikai pirmais Pasaules kauss, bet pirmais lielais futbola turnīrs, kurā FIFA centīsies likt punktu nevajadzīgai spēles laika kavēšanai. Un šī cīņa acīmredzot izpaudīsies kompensācijas laika izskatā, jo līdz šim esam varējuši būt liecinieki vēl neredzētām pieliktajām minūtēm pēc spēļu pirmajiem un otrajiem puslaikiem. Tas tikai papildus pastiprina kritiku šim turnīram, lai gan tieši šajā jautājumā domas ļoti dalās.
24 added minutes in the first game.
14 added minutes in the second game.
11 added minutes in the third game.#USA | #WAL | #FIFAWorldCup
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) November 21, 2022
Vieni saka, ka kompensācijas laiki ir nesamērīgi lieli, ņemot vērā faktu, ka turnīrs jau tā norisinās neierastā laikā – ziemā, pa vidu tekošajām sezonām klubos, un spēlētājiem ir ļoti liela gan psiholoģiskā, gan fiziskā slodze. Citi piekrīt tam, ka cīņai ar “simulētājiem” un laika vilcinātājiem ir jāpāriet nākamajā līmenī. Viņu vidū ir arī leģendārais tiesnesis Fantomass jeb Pjersluidži Kolina, kurš uzskata, ka šis ir pareizs lēmums.
🎙️ Pierluigi Collina, head of FIFA refereeing:
"We want to avoid matches with just 42, 43, 44 minutes of effective playing time.
So the time taken by substitutions, penalties, celebrations, medical care or VAR will have to be compensated." pic.twitter.com/tEurAwTcNm
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) November 21, 2022
Spēļu apmeklējums
Skatoties spēles neklātienē, dažās spēlēs bija sajūta, ka tribīnes ir patukšas, vismaz tās vietas (dārgākās), kuras redz TV kamerās. Taču pēc “oficiālajiem” datiem vismaz pirmo spēļu dienu mači bijuši pārpildīti. Un pārpildīti burtiskā nozīmē, jo sniegtā informācija liecina, ka, piemēram, atklāšanas spēli starp turnīra rīkotāju Kataru un Ekvadoru klātienē vērojuši 67 tūkstoši skatītāju.
Viss būtu skaisti, ja vien “Al Bayt” stadiona ietilpība nebūtu “vien” 60 tūkstoši. Vai šāda tendence turpināsies, varēsim vērot turnīra gaitā.
🚨 Official attendances at the #FIFAWorldCup so far:#QAT vs. #ECU
67,372 (60,000 capacity)#ENG vs. #IRN
45,334 (40,000 capacity)#SEN vs. #NED
41,721 (40,000 capacity)#USA vs. #WAL
43,138 (40,000 capacity) pic.twitter.com/X5VzJdc5Ht— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) November 22, 2022
Pēdējie divi, kas iesituši Velsai
Velsa, līdzīgi kā Kanāda, Pasaules kausā atgriežas pēc ļoti liela pārtraukuma. Ja Kanādai bija jāgaida 36 gadi, tad velsiešiem 64 (!). Toreiz, 1958. gadā, turnīrs norisinājās Zviedrijā, bet Velsai ar trim neizšķirtiem – 1:1 pret Ungāriju un Meksiku, kā arī 0:0 pret mājinieci izdevās tikt uz pārspēlēm par tikšanu uz ceturtdaļfinālu. Tur ar 2:1 pārspēta Ungārija, un bija skaidrs, ka spēki būs jāmēro ar turnīra galveno favorīti Brazīliju.
Tieši ar velsiešiem nākamajiem Pasaules kausa ieguvējiem bija sīvākā spēkošanās, jo tikai 66. minūtē izdevās salauzt pretinieku aizsardzību, un to izdarīja neviens cits kā leģendārais Pelē. Pēcāk 5:2 uzvaras gan pār Franciju, gan jau pieminēto Zviedriju, un iegūts kārotais tituls. Taču fakts paliek fakts – līdz spēlei 2022. gada Pasaules kausā pret ASV, kad amerikāņus sākumā vadībā izvirzīja Timotijs Veā, pēdējais, kas pret Velsu bija guvis vārtis, ir Pelē.
Irānas nedienas
Ļoti pretrunīgi vērtēta ir ne tikai šī Pasaules kausa norises vieta, bet arī Irānas dalība, sākot ar to, kas pašlaik notiek viņu valstī, beidzot ar ieroču piegādi Krievijai karā pret Ukrainu. Taču Irāna tur spēlē, bet izskatās, ka karma dara savu. Vispirms irāņu futbolisti, liekot pasaulei noprast, ka viņus neapmierina valstī notiekošais, pirmajā mačā pret Angliju, nedzied valsts himnu, bet tad jau pašā spēles sākumā viena no komandas pamatvērtībām – vārtsargs Alireza Beiranvands – salauž degunu pret sava aizsarga plecu.
🚨 Iran goalkeeper Alireza Beiranvand suffered a broken nose and a serious concussion following his head collision yesterday! 🤕
✍️ @RMCsport pic.twitter.com/sQc3m9YHRn
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) November 22, 2022
Iranian football team protesting against the regime by refusing to sing the Islamic Republic’s national anthem at World Cup in Qatar. pic.twitter.com/JRmTsUU3e8
— Frida Ghitis (@FridaGhitis) November 21, 2022
Kā irāņiem klāsies turnīra gaitā, rādīs laiks, taču skaidrs ir viens, ka viņu rezerve šajā pozīcijā – vietējā līgā spēlējošais Sejeds Huseins Huseinī – nespēj aizpildīt Beiranvanda vietu. Irāna tajā mačā zaudēja ar graujošo 2:6…
Arābiem brīvdiena
Sagaidījām arī turnīra pirmo lielo sensāciju – Apvienotie Arābu Emirāti pirmajā spēlē uzvarēja vienus no turnīra galvenajiem favorītiem Argentīnu. Lai gan Lionels Mesi no 11 metru atzīmes jau 10. minūtē izvrzīja savu nāciju vadībā, mača turpinājumā pretinieki taktiski izsita argentīniešus no līdzsvara un otrā puslaika sākumā guva divus ātrus vārtus. Spēles turpinājumā, lai gan spiediens uz arābu vārtiem bija liels, rezultāts nemainījās.
Par godu šim patiesi lielajam notikumam Apvienoto Arābu Emirātu karalis Salmans izziņoja, ka nākamā diena visai valstij ir brīvdiena. Pelnīti!
🚨 Saudi Arabia's King Salman has announced a public holiday for tomorrow to celebrate their win against Argentina at the World Cup. 🇸🇦 pic.twitter.com/pZnFYZajB7
— World Cup Updates (@wc22updates) November 22, 2022
Veins Rūnijs pret Bukajo Saka
Leģendārais angļu uzbrucējs savu valsti pārstāvējis 123 mačos, kuros guvis 53 vārtus. Piedalījies arī divos Pasaules kausos (11 spēles), kuros gan visai pieticīga statistika – vieni vārti un viena rezultatīva piespēle. Šī gada PK pirmajā spēlē pret Irānu ar diviem vārtiem atzīmējās 21 gadus vecais Bukajo Saka, tādā veidā jau ar pirmo aizejot garām savam tautietim. Kas zina, ko vēl šis jauneklis Anglijas kreklā sastrādās ne tikai šajā turnīrā, bet vispār nākotnē.
Lai pārspētu Rūniju Eiropas čempionāta kontekstā, Sakam gan vēl nedaudz jāpasvīst, jo tur Rūnijam seši precīzi sitieni, kamēr “Arsenal” futbolistam vien rezultatīva piespēle. Un nerealizēta pendele finālā…
Japāņi sakopj stadionu
Vēlreiz pieminot atklāšanas spēli starp Kataras un Ekvadoras izlasēm, īpaši izcēlušies Japānas līdzjutēji. Viņi sagaidījuši, kamēr atbrīvojies viņu apmeklētais sektors un… sākuši uzkopšanas darbus. Esot savākts teju pilnīgi viss – gan zemē nomestie karodzņi, gan arī izdzertas glāzes. Kā paši atzīst, japāņi nekad neatstāj aiz sevis nesakoptu vidi pat tad, ja viņi nav atbildīgi pie sastrādātās drazas.
The Japanese fans did something amazing and unexpected at the end of the opening match (Qatar vs. Ecuador)
They started cleaning the stadium from rubbish and collecting the flags off the floor as a sign of respect for the countries👏👏👏#QatarWorldCup2022 pic.twitter.com/NElfIOjd6A
— Tansu YEĞEN (@TansuYegen) November 21, 2022
Pasaules kausa patiesā balva
Amerikāņu alus gigants “Budweiser” pirms turnīra noslēdza ļoti sulīgu līgumu ar FIFA par savas produkcijas tirdzniecību Pasaules kausā, taču īsi pirms turnīra sākuma tapa skaidrs, ka viņi savu alu uz vietas tirgot nedrīksēs. Tas, protams, nemaina to, ka dzērienu daudzums saražots, tad nu firma nolēmusi visu neiztirgoto daudzumu, kas lēšams 75 miljonu ASV dolāru apmērā, dāvāt šī gada Pasaules kausa ieguvējai. Tikmēr FIFA draud tiesu darbi par līguma nepildīšanu.
New Day, New Tweet. Winning Country gets the Buds. Who will get them? pic.twitter.com/Vv2YFxIZa1
— Budweiser (@Budweiser) November 19, 2022
