Seko mums

Futbols

Svaigākie stāsti un fakti par notiekošo Katarā

AFP/Scanpix

Svaigākie stāsti un fakti par notiekošo Katarā

Lai gan Pasaules kausā Katarā vēl nav noslēgusies pat pirmā spēļu kārta, ap šo turnīru virmo jau visdažādākie stāsti un arī fakti. Nolēmām jau tagad apkopot dažus no tiem, lai futbola skatīšanās pēcāk būtu vēl interesantāka.

Kompensācijas laiks

Šis ir ne tikai pirmais Pasaules kauss, bet pirmais lielais futbola turnīrs, kurā FIFA centīsies likt punktu nevajadzīgai spēles laika kavēšanai. Un šī cīņa acīmredzot izpaudīsies kompensācijas laika izskatā, jo līdz šim esam varējuši būt liecinieki vēl neredzētām pieliktajām minūtēm pēc spēļu pirmajiem un otrajiem puslaikiem. Tas tikai papildus pastiprina kritiku šim turnīram, lai gan tieši šajā jautājumā domas ļoti dalās. 

 

 

Vieni saka, ka kompensācijas laiki ir nesamērīgi lieli, ņemot vērā faktu, ka turnīrs jau tā norisinās neierastā laikā – ziemā, pa vidu tekošajām sezonām klubos, un spēlētājiem ir ļoti liela gan psiholoģiskā, gan fiziskā slodze. Citi piekrīt tam, ka cīņai ar “simulētājiem” un laika vilcinātājiem ir jāpāriet nākamajā līmenī. Viņu vidū ir arī leģendārais tiesnesis Fantomass jeb Pjersluidži Kolina, kurš uzskata, ka šis ir pareizs lēmums.

 

 

Spēļu apmeklējums

Skatoties spēles neklātienē, dažās spēlēs bija sajūta, ka tribīnes ir patukšas, vismaz tās vietas (dārgākās), kuras redz TV kamerās. Taču pēc “oficiālajiem” datiem vismaz pirmo spēļu dienu mači bijuši pārpildīti. Un pārpildīti burtiskā nozīmē, jo sniegtā informācija liecina, ka, piemēram, atklāšanas spēli starp turnīra rīkotāju Kataru un Ekvadoru klātienē vērojuši 67 tūkstoši skatītāju. 

Viss būtu skaisti, ja vien “Al Bayt” stadiona ietilpība nebūtu “vien” 60 tūkstoši. Vai šāda tendence turpināsies, varēsim vērot turnīra gaitā.

 

 

Pēdējie divi, kas iesituši Velsai

Velsa, līdzīgi kā Kanāda, Pasaules kausā atgriežas pēc ļoti liela pārtraukuma. Ja Kanādai bija jāgaida 36 gadi, tad velsiešiem 64 (!). Toreiz, 1958. gadā, turnīrs norisinājās Zviedrijā, bet Velsai ar trim neizšķirtiem – 1:1 pret Ungāriju un Meksiku, kā arī 0:0 pret mājinieci izdevās tikt uz pārspēlēm par tikšanu uz ceturtdaļfinālu. Tur ar 2:1 pārspēta Ungārija, un bija skaidrs, ka spēki būs jāmēro ar turnīra galveno favorīti Brazīliju.

Tieši ar velsiešiem nākamajiem Pasaules kausa ieguvējiem bija sīvākā spēkošanās, jo tikai 66. minūtē izdevās salauzt pretinieku aizsardzību, un to izdarīja neviens cits kā leģendārais Pelē. Pēcāk 5:2 uzvaras gan pār Franciju, gan jau pieminēto Zviedriju, un iegūts kārotais tituls. Taču fakts paliek fakts – līdz spēlei 2022. gada Pasaules kausā pret ASV, kad amerikāņus sākumā vadībā izvirzīja Timotijs Veā, pēdējais, kas pret Velsu bija guvis vārtis, ir Pelē.

Irānas nedienas

Ļoti pretrunīgi vērtēta ir ne tikai šī Pasaules kausa norises vieta, bet arī Irānas dalība, sākot ar to, kas pašlaik notiek viņu valstī, beidzot ar ieroču piegādi Krievijai karā pret Ukrainu. Taču Irāna tur spēlē, bet izskatās, ka karma dara savu. Vispirms irāņu futbolisti, liekot pasaulei noprast, ka viņus neapmierina valstī notiekošais, pirmajā mačā pret Angliju, nedzied valsts himnu, bet tad jau pašā spēles sākumā viena no komandas pamatvērtībām – vārtsargs Alireza Beiranvands – salauž degunu pret sava aizsarga plecu.

 

 

Kā irāņiem klāsies turnīra gaitā, rādīs laiks, taču skaidrs ir viens, ka viņu rezerve šajā pozīcijā – vietējā līgā spēlējošais Sejeds Huseins Huseinī – nespēj aizpildīt Beiranvanda vietu. Irāna tajā mačā zaudēja ar graujošo 2:6…

Arābiem brīvdiena

Sagaidījām arī turnīra pirmo lielo sensāciju – Apvienotie Arābu Emirāti pirmajā spēlē uzvarēja vienus no turnīra galvenajiem favorītiem Argentīnu. Lai gan Lionels Mesi no 11 metru atzīmes jau 10. minūtē izvrzīja savu nāciju vadībā, mača turpinājumā pretinieki taktiski izsita argentīniešus no līdzsvara un otrā puslaika sākumā guva divus ātrus vārtus. Spēles turpinājumā, lai gan spiediens uz arābu vārtiem bija liels, rezultāts nemainījās.

Par godu šim patiesi lielajam notikumam Apvienoto Arābu Emirātu karalis Salmans izziņoja, ka nākamā diena visai valstij ir brīvdiena. Pelnīti!

 

 

Veins Rūnijs pret Bukajo Saka

Leģendārais angļu uzbrucējs savu valsti pārstāvējis 123 mačos, kuros guvis 53 vārtus. Piedalījies arī divos Pasaules kausos (11 spēles), kuros gan visai pieticīga statistika – vieni vārti un viena rezultatīva piespēle. Šī gada PK pirmajā spēlē pret Irānu ar diviem vārtiem atzīmējās 21 gadus vecais Bukajo Saka, tādā veidā jau ar pirmo aizejot garām savam tautietim. Kas zina, ko vēl šis jauneklis Anglijas kreklā sastrādās ne tikai šajā turnīrā, bet vispār nākotnē.

Lai pārspētu Rūniju Eiropas čempionāta kontekstā, Sakam gan vēl nedaudz jāpasvīst, jo tur Rūnijam seši precīzi sitieni, kamēr “Arsenal” futbolistam vien rezultatīva piespēle. Un nerealizēta pendele finālā…

Japāņi sakopj stadionu

Vēlreiz pieminot atklāšanas spēli starp Kataras un Ekvadoras izlasēm, īpaši izcēlušies Japānas līdzjutēji. Viņi sagaidījuši, kamēr atbrīvojies viņu apmeklētais sektors un… sākuši uzkopšanas darbus. Esot savākts teju pilnīgi viss – gan zemē nomestie karodzņi, gan arī izdzertas glāzes. Kā paši atzīst, japāņi nekad neatstāj aiz sevis nesakoptu vidi pat tad, ja viņi nav atbildīgi pie sastrādātās drazas.

 

 

Pasaules kausa patiesā balva

Amerikāņu alus gigants “Budweiser” pirms turnīra noslēdza ļoti sulīgu līgumu ar FIFA par savas produkcijas tirdzniecību Pasaules kausā, taču īsi pirms turnīra sākuma tapa skaidrs, ka viņi savu alu uz vietas tirgot nedrīksēs. Tas, protams, nemaina to, ka dzērienu daudzums saražots, tad nu firma nolēmusi visu neiztirgoto daudzumu, kas lēšams 75 miljonu ASV dolāru apmērā, dāvāt šī gada Pasaules kausa ieguvējai. Tikmēr FIFA draud tiesu darbi par līguma nepildīšanu.

 

 

Vairāk Futbols