Seko mums

Futbols

Pasaules kausa lielākās sensācijas 21. gadsimtā

SIPA/Scanpix

Pasaules kausa lielākās sensācijas 21. gadsimtā

2022. gada 22. novembris ieies futbola vēsturē kā diena, kad tika sagādāts, iespējams, pārsteidzošākais rezultāts Pasaules kausa vēsturē. Saūda Arābija uzvar vienu no turnīra favorītēm Argentīnu un pārtrauc komandas 36 nezaudēto spēļu sēriju. Argentīna bija viena labvēlīga rezultāta attālumā, lai atkārtotu Itālijas nezaudēto spēļu rekordu. Godinot Saūda Arābijas fantastisko uzvaru, atskatāmies uz katra pēdējo 20 gadu lielākajiem pārsteigumiem šajā turnīrā.

Francija nespēja pret Senegālu 2002. gadā

Šī bija 2002. gada Pasaules kausa atklāšanas spēle. Pirmais čempionāts, kas notiek Āzijā, bet Francija – tā laika kausa turētāji. Viņi turnīru gribēja uzsākt ar lielu pārliecību par saviem spēkiem, jo tā laika Senegālas izlase bija relatīvi nezināma. Taču tika piedzīvots zaudējums ar 0:1 jau pirmajā spēlē, kas pēcāk rezultējās straujā Francijas izlases nokdaunā atlikušajās turnīra spēlēs. Komandai trūka tādu līderu kā Blāna vai pašreizējā galvenā trenera Dešāna, kas spētu atgriezt pārliecību kā garderobē, tā uz laukuma. 

Papildus liksta bija Zidāna savainojums, pēc tam sekojot sērijai ar Francijas izlases sitieniem pa pretinieku vārtu konstrukciju – trīs mačos piecas reizes trāpīts pa stabu un pārliktni, neveiksmīgu apstākļu sajaukums, kuru dēļ Francija nespēja izkļūt no savas apakšgrupas. 

Tieši šī futbola spēle aizsāka Pasaules čempionu lāstu jeb komandas, kuras uzvarējušas iepriekšējo turnīru, nespēj ierindoties pirmajās divās vietās nākamā kausa grupu izspēlē. Pirmā bija Francija, kam sekoja Itālija, Spānija un Vācija.

 

Debitante Gana pārsteidz čehus nesagatavotus

Čehijas valstsvienībai ekspektācijas bija augstas – komanda 2004. gadā sasniedza Eiropas

čempionāta pusffinālu, un tika gaidīts, ka Pasaules kausā viņi spēs to atkārtot. Turnīru čehi atklāja ar pārliecinošu 3:0 uzvaru pār ASV izlasi, savukārt Gana, kurai tā bija debija finālturnīrā, jau bija zaudējusi savu pirmo spēli Itālijai ar 0:2. Lai vai kā, Asamoā Gjans jau pēc 70 sekundēm izvirzīja Ganas izlasi vadībā, un Sallijs Muntari spēlei pielika punktu ar vārtu guvumu spēles 82. minūtē. 

Tā arī izdzisa Čehijas cerība par veiksmīgu Pasaules kausa turnīru, grupā finišējot trešajā vietā, bet Gana kvalificējās kā otrā komanda ar sešiem punktiem.

 

 

Šveice uzvelk vareno Spāniju

Laika posms no 2008. līdz 2012. gadam lielākajai daļai futbola fanu asociēsies tikai ar vienas valsts izlasi – Spāniju. Visentes del Boskes trenētie vīri ieradās Dienvidāfrikā kā Eiropas čempioni un galvenie favorīti, lai izcīnītu Pasaules kausu. Spānijai starta vienpadsmitniekā devās viens no spēcīgākajiem sākumsastāviem futbola vēsturē – vārtos Kasiljass, aizsardzībā Ramoss, Pujols, Pikē un Kapdevila, vidējā līnijā Busketss, Silva, Alonso, Čavi un Iniesta, bet uzbrukuma smailē Davids Vilja. 

Spēles laikā spāņi izpildīja 22 sitienus, Šveice – sešus. Ar to bija pietiekami, lai izcīnītu uzvaru, jo Želsons Fernandešs spēles 52. minūtē guva vārtus, ko Šveices izlases līdzjutēji nekad neaizmirsīs. Argentīnas futbola izlase var smelties iedvesmu no šī mača, jo spāņi spēja atgūties no piedzīvotās neveiksmes un izcīnīt Pasaules kausu pāris nedēļas vēlāk.

Kostarika šokē futbola pasauli

2014. gada Pasaules kausa izcīņā Brazīlijā, Kostarika tika ielozēta “nāves” grupā ar Angliju, Itāliju un Urugvaju. Ar Kostariku neviens nerēķinājās, tāpat kā ar Ganas izlasi 2006. gada turnīrā. Par spīti tam, ka praktiski neviens neuzskatīja, ka Kostarika ir uz ko spējīga, viņi šo kritiku uztvēra kā papildus motivāciju un paveica vienu no apbrīnojamākajiem sasniegumiem Pasaules kausa vēsturē. 

Šī izlase apklusināja visus “ekspertus”, ieņemot pirmo vietu D grupā ar septiņiem punktiem, turnīru uzsākot ar uzvaru pār Itāliju. Otro vietu izkārpīja Urugvaja ar sešiem punktiem, kas nozīmēja to, ka turnīra vieni no favorītiem, Itālija un Anglija, pat netika ārā no grupas. Taču šīs izlases 2014. gada Pasaules kausā nebija vienīgās, kas sarūgtināja savus fanus, jo viņu sniegumam pievienojās arī tādas komandas kā Portugāle, Spānija un Horvātija.

Dienvidkoreja izslēdz no turnīru “vācu mašīnu”

27. jūnijs iezīmē datumu, ko Vācijas futbola fani labprāt izdzēstu no savas atmiņas. Izšķirošais grupu turnīra mačs 2018. gada Pasaules kausā pret Dienvidkoreja, kā arī leģendārā 7:2 uzvara pār Brazīlijas izlasi četrus gadus iepriekš vēl tagad ik pa laikam mēdz parādīties sociālo tīklu laika joslās. 

Toreiz Dienvidkorejas liktenis F grupā bija jau izšķirts – pirmajās divās spēlēs piedzīvoti zaudējumi pret Zviedrijas un Meksikas izlasēm, un pēdējā atlikusī spēle bija vien goda jautājums. Savukārt, pretiniekiem šī spēle izšķīra visu. Vācijai bija vajadzīga tikai un vienīgi uzvara, lai turpinātu cīņu par titulu. 

Mača sitienu attiecība spēlē bija 12 pret 28 par labu “Die Mannschaft”, dominējoša 74% bumbas kontrole, taču, neizmantotas iespējas un Manuela Neiera kļūda spēles pēdējā minūtē rezultējās leģendārā Dienvidkorejas triumfā.

Vairāk Futbols