Seko mums

Futbols

No potenciāla policijas virsnieka līdz Pasaules kausa ceturtdaļfinālam

Scanpix

No potenciāla policijas virsnieka līdz Pasaules kausa ceturtdaļfinālam

Viena no populārākajām prognozēm saistībā ar Nīderlandes futbola izlasi un tās dalību Pasaules kausā, bija tāda, ka tās vājās posms būšot vārtsargu līnijā. Taču līdz šim četrās spēlēs ielaisti divi vārti, kas nav labākais sniegums starp visām dalībniecēm, bet noteikti arī ne sliktākais. Galu galā, komanda spējusi iekļūt starp planētas labākajām astoņām. Viens no tiem, kam lielu paldies var teikt visa nācija, ir tās pirmais numurs Andries Noperts, kurš pagaidām aizvada teicamu turnīru.

Van Gāla džokers

Vēl pirms dažām nedēļām nebija skaidrs, kurš tad varētu būt tas, kam galvenais treneris Luijs Van Gāls varētu uzticēt vārtu drošību. Izvēle bija starp trim kandidātiem – Amsterdamas “Ajax” otro numuru, 39 gadus veco Remko Pasvēru, “Eredevisie” jeb vienu no vietējā čempionāta labākajiem vārtsargiem, “Feyenoord” spēlētāju Džastinu Bijlovu, kā arī Nopertu no “Heerenveen”.

Turklāt Noperts ap to laiku nemaz nezināja, vai vispār iekļūs izlases sastāvā, taču Van Gāls viņā saskatīja kaut ko, ko, iespējams, daudzi 28 gadus vecajā futbolistā līdz šim nebija saskatījuši. Viņš līdz pirmajam Pasaules kausa apakšgrupas mačam, kas 21. novembrī norisinājās pret Senegāli, izlasē nebija nospēlējis nevienu maču. Noperts debitēja ne tikai ar uzvaru, bet arī sauso spēli, un Nīderlandes vārtus sargājis visus četrus šī turnīra mačus. 

Kā 28 gadu vecumā bez iepriekšējas pieredzes var kļūt par pasaules TOP8 izlases vārtsargu? Mēģināsim noskaidrot. Kā pats šī turnīra viens no lielākajiem atklājumiem izteicies: “Ja šim bija lemts notikt, tad noteikti Van Gāla vadībā.”

Itālijas otrā līga, Nīderlandes otrā līga, bet tagad?

Noperts līdz pirmajai Pasaules kausa spēlei profesionālajā karjerā bija nospēlējis vien 42 spēles, kas 28 gadus vecam futbolistam ir ļoti maz. Viņš atrīdijies gan Serie B klubā “Foggia”, gan arī pēc spēka Nīderlandes otrās futbola līgas klubā “Foggia”, kādā no augstākajām līgām debitējot vien 2021./2022. gada sezonā, kad pievienojās “Eredivisie” klubam “Go Ahead Eagles”. 

Īsi pirms pandēmijas viņš savainoja ceļgalu, esot “Dordecht” komandas sastāvā (“Eerste Divisie” jeb Nīderlandes otrā līga) kas liedza spēlēt veselu sezonu. Traumas dēļ viņš ar klubu līgumu nepagarināja, Nopertam ar savu futbolista karjeru nonākot strupceļā. Viņa tēvs pat ieteicis apdomāt visu mest pie malas un pievērsties darbam policijā. Taču holandietim uzsmaidīja veiksme, jo pusgadu pēc traumas sadziedēšanas jau pieminētais “Go Ahead Eagles” klubs meklēja pastiprinājumu vārtsarga izskatā, jo uzreiz divi šīs pozīcijas spēlētāji bija satraumēti. Un izvēlēts tika tieši Noperts.

Pirmajā sezonas pusē viņš zaudēja cīņu par vietu pamatsastāvā Surinamas izlases vārtsargam Varneram Hanam, taču savu iespēju sagaidīja, sezonas otrajā pusē vietējā čempionāta 15 spēlēs ielaižot vien 20 vārtus. Tobrīd viņa spilgtākais karjeras moments bija 2022. gada 27. februārī, kad “Go Ahead Eagles” ar 2:1 pārspēja titulēto Amsterdamas “Ajax”.

Un nu jau bija radusies situācija, kad Nopertu savā komandā vēlējās redzēt daudzas Nīderlandes augstākās līgas komandas, taču viņš devās līdzi komandas trenerim Kēsam Van Vonderenam uz dzimto Hērenvēnu, kuru Noperts pārstāvēja U21 jauniešu konkurencē. 

Šosezon viņš godam nopelnījis vietu Nīderlandes izlases pamatsastāvā, “Heerenveen” vārtos stājoties visās 14 līgas spēlēs, no tām sešās atstājot pretiniekus uz nulli. Tad sekoja izsaukums uz izlasi un pirmā vārtsarga loma Pasaules kausā, ko Noperts atstrādāja godam – Holande vien ceturtdaļfināla pēcspēles sitienu sērijā atzina Argentīnas pārākumu, ļaujot savai valstij gozēties starp planētas astoņām labākajām izlasē.

Vairāk Futbols