Seko mums

Futbols

Kā mainījusies “Barcelona” aizsardzība pēdējo 15 mēnešu laikā

Kā mainījusies “Barcelona” aizsardzība pēdējo 15 mēnešu laikā

2020./2021. gada sezonu Katalonijā bāzētais futbola klubs Ronalda Kūmana vadībā “La Liga” sezonu noslēdza trešajā vietā. Ar vārtu gūšanu problēmu nebija, jo spēli uzbrukumā tad vēl diktēja Lionels Mesi, taču komanda sezonas griezumā ielaida 38 vārtus tikpat mačos. Šobrīd līgas līderi pēc aizvadītas 21 spēļu kārtas ir ielaiduši vien septiņus vārtus. Apskatām, kas ir mainījies kopš Čavi pārņēma trenera amatu.

Tie, kas devās vai dodas prom

2021. gada UEFA Čempionu līgas trešajā grupu turnīra kārtā “Barcelona” aizsardzība tika uzticēta Oskaram Mingesam, Žerāram Pikē, Klementam Lenglē un Žordi Albai. Mingesam sākumā tika uzticēts liels spēles laiks, bet ar laiku jaunā spāņu aizsarga ačgārnā izklupienu veikšanas tehnika un ne īpaši ātrās kājās kļuva ļoti pamanāmas katrā mačā. Tā rezultātā spēlētājam pagājušā gada jūlija izskaņā tika nokārtota bezmaksas pāreja uz “Celta Vigo”.

Ilggadējais komandas aizsardzības balsts Žerārs Pikē klubu pameta 2022. gada novembra sākumā. Galvenie iemesli Katalonijas pamešanai kalpoja mazais spēles laiks komandā ierodoties jauniem un talantīgiem aizsargiem, kā arī komandas vadība centās atbrīvoties no Pikē ienesīgā līguma. Franču aizsargs Lenglē kopš 2018. gada “Barca” sastāvā bija aizvadījis 160 spēles, taču arī Lenglē gadījumā, pateicoties jauno aizsargu ienākšanai komandā, spēlētājs tika izīrēts Anglijas Premjerlīgas klubam Totenhamas “Hotspur”.

Žordi Alba ir vienīgais, kurš ir bijis spējīgs saglabāt savu vietu komandas sastāvā, piedaloties 21 spēlē šosezon. Katalonijas klubā nav daudz spēlētāju, kas spēj iecentrēt bumbu soda laukumā labāk kā Alba. Aizsargam pēc mēneša sagaidot savu 34. jubileju ar pieredzi nācis klāt ir arī nogurums kājās, kas ir uzskatāmi manāms, kad komanda iekrīt pretuzbrukumos, kā rezultātā arī Alba tiek pakāpeniski izkonkurēts.

Komandas jaunais aizsardzības kodols

Čavi ir ļoti veiksmīgi atlasījis spēlētājus, kas varētu derēt viņa taktikām, ko atspoguļo septiņi ielaistie vārti 21 spēlē. Barselona ir ievērojami mazinājusi aizsargu vidējo vecumu – Žilam Kundē (24), Ronaldam Arauho (23), Andreasam Kristensenam (26), bet Alehandro Baldē – tikai 19 gadu.

Kundē ir lieliski pielāgojies Čavi taktikām, lai gan komandai pievienojās tikai vasarā. Francūzis spēlē ar ļoti lielu jaudu, spējot 90 minūšu garumā uzturēt aizsardzības intensitāti. Spēlētāja ātrums palīdz komandai saglabāt augstu aizsardzības līniju, kas uzlabo Barselonas iespējas veikt presingu uz pretiniekiem viņu laukuma pusē.

Arī centra aizsargs Andreass Kristensens ir ātri iekļāvies komandas sastāvā, nonākot Barselonā no Londonas “Chelsea” pērnā gada vasarā. Šis bija viens no pēdējo gadu labākajiem komandas vadības darījumiem, jo spēlētājs savā karjeras pīķī tika iegūts bezmaksas. Dāņu aizsargs izcili iederas galvenā trenera taktiskajā zīmējumā, jo jūtas ērti spēlēt ar bumbu, kā arī nebaidās atdot ātras piespēles.

Kristensenam galvenais pārinieks aizsardzībā ir Ronalds Arauho, kurš vien 23 gadu vecumā jau ir starp labākajiem aizsargiem pasaulē. Urugvajas izlases pārstāvis “La Liga” čempionātā šosezon nav pieļāvis nevienu kļūdu, kas rezultētos zaudētos vārtos. Arauho arī atzīstami spēj izdalīt piespēles komandas biedriem un ir izcils gaisa dueļos ar pretiniekiem. Komandas vadībai noteikti šosezon viens no galvenajiem mērķiem būs atjaunot centra aizsarga līgumu.

Šķietami arī, ka katru sezonu komandas jauno spēlētāju akadēmija “La Masia” pasniedz lielajai komandai kādu brīnumbērnu. Pēdējo trīs gadu laikā lielajā komandā sevi ir pierādījuši Ansu Fati, Pedri, Gavi, bet jau pieminētais Alehandro Baldē sāk izkonkurēt Džordi Albas vietu kreisās malas aizsarga pozīcijā. 19 gadus jaunais spānis paspējis aizvadīt jau 34 spēles “Barcelona” sastāvā. Vietu starta vienpadsmitniekā Baldē iekarojis, lielākoties pateicoties savam zibenīgajam ātrumam.

Arī komandas vārtsargs Marks-Andrē ter Štegens beidzot ir atguvis pārliecību savās spējās pēc vairākām ne īpaši pārliecinošām sezonām. Vācietis šosezon sitienus Spānijas čempionātā atsargā ar 88,9% precizitāti, kas ir pārliecinoši labākais rezultāts futbolista karjerā. Otra viņa veiksmīgākā sezona pēc atvairīto sitienu procenta bija 2011. gadā, kad vārtsargs bija vien 18 gadus vecs un spēlēja Menhengladbahas “Borussia” sastāvā (86,4%). Trešais labākais procents – 2011./2012. gada sezona arī Menhengladbahas sastāvā (81,1%).

Uz doto brīdi “Barcelona” vietējās līgas turnīra ietvaros vidēji spēlē ielaiž vien 0,3 vārtus, kas ir pārliecinoši labākais rādītājs. Tuvākie sekotāji ir Madrides “Real” un Madrides “Atletico” ar 17 ielaistiem vārtiem. Gadījumā, ja Barselona būs spējīgi uzturēt šo tempu, viņi pārspēs rekordu, ko uzstādīja “Deportivo de La Coruña” (1993./1994.) un Madrides “Atletico” (2015./2016.), ielaižot vien 18 vārtus 38 spēlēs (0,47 vid. mačā).

Ir grūti atminēties pēdējo reizi, kad varēja apgalvot, ka “Barsai” ir stabila aizsardzība. Tas brīdis beidzot ir pienācis. Ar aplēsēm, ka Neimars vasarā varētu pamest Parīzes “Saint-Germain”, uzreiz rodas diskusijas par Mesi potenciālu atgriešanos Barselonā. Lai gan tikai spekulācija, būtu ļoti interesanti redzēt, kas būtu komandas sasniegumu griesti, ja vien Lionelam Mesi būtu pieejama tāda aizsardzība.

Vairāk Futbols