Seko mums

Futbols

Četri jaunieviesti noteikumi Pasaules kausā Katarā

Četri jaunieviesti noteikumi Pasaules kausā Katarā

“Pastāvēs, kas pārvērtīsies,” reiz teica Rainis, un tāpat domā arī FIFA, kas uz Pasaules kausu Katarā ir ieviesuši dažus uzlabojumus, lai veicinātu godīgāku, drošāku un baudāmāku spēli visiem.

Izmaiņas 11 metru soda sitienos

Šis būs pirmais Pasaules kauss, kad 11 metru soda sitiena izpildes brīdī vārtsarga kājai ir jāatrodas uz vārtu līnijas. Kad spēles arbitrs piešķir 11 metru soda sitienu, nereti uzbrūkošā komanda tiek “apzagta” no ļoti labas vārtu gūšanas iespējas, tamdēļ sitiens no 11 metriem ir godīgs veids, kā kompensēt komandu, pret kuru veikts pārkāpums. 

Soda sitiena izpildes brīdī vārtsargs mēdz izlēkt uz priekšu, pirms izlec uz sāniem, lai mazinātu distanci līdz bumbai. Šāds gājiens no vārtsarga palīdz samazināt brīvo laukumu, kur uzbrūkošais spēlētājs varētu raidīt bumbu. Vārtsargs tādējādi iegūst negodīgu priekšrocību komandai, kura tikko pieļāvusi pārkāpumu. Futbola skatītāji gan pie jaunā noteikuma jau ir pieraduši, jo jauninājums tika ieviests pirms 2019./2020. gada sezonas, bet uz lielākās futbola skatuves jaunie noteikumi vēl nav pielietoti.

Daļēji automatizēta aizmugures fiksēšanas tehnoloģija

Ar VAR (video assistant referee) futbola skatītāji tika iepazīstināti 2018. gada Pasaules kausā. Šoruden FIFA ir lēmusi šo tehnoloģiju izmantot pilnā potenciālā. Tā palīdzēs mača video tiesnešiem veikt precīzākus un ātrākus lēmumus, lai nekavētu spēles ritējumu. Šis turnīram noteikti nāks kā pozitīvs papildinājums, jo 2022./2023. gada futbola sezonā VAR mēdz pieņemt apšaubāmus lēmumus, kas pat rezultējies tam atvēlētā, fanu izveidotā “Twitter” kontā, kam ir jau 110 tūkstoši sekotāju. 

Jaunajā tehnoloģijā tiks izmantotas 12 kameras, kuras uzstādītas zem stadiona jumta, konstanti izsekojot spēles bumbas kustību. Šīs kameras seko līdzi arī spēlētājiem, fiksējot 50 kadrus sekundē, aprēķinot futbolistu precīzu atrašanās vietu laukumā. Pēc tam, kad aizmugures stāvokli būs apstiprinājuši gan spēles video tiesneši, gan spēles galvenais arbitrs, fiksētā aizmugure tiks parādīta 3D izveidotā animācijā stadiona un televīzijas ekrānos.

Turnīrā redzēsim par 92 spēlētājiem vairāk kā 2018. gadā

FIFA ir apstiprinājusi, ka valstsvienības uz 2022. gada Pasaules kausu Katarā var pieteikt 26 spēlētāju sastāvu. Iepriekšējos turnīros komandām tika atļauts reģistrēt vien 23 valstsvienības pārstāvjus. 2020. gada Eiropas čempionātā tika pieņemts līdzīgs lēmums ar domu mazināt risku, ka kādai no komandām varētu trūkt spēlētāji pozitīvu Covid-19 testu dēļ. 

Starp “Euro2020” un šī gada turnīru atšķirība gan slēpjas tajā, cik spēlētājus varēs pieteikt dalībai spēlē. Eiropas čempionātā komandu treneriem pirms katras spēles bija jālemj, kuri trīs spēlētāji nevarēs atrasties spēles pieteikumā, jo turnīra nolikums pauda, ka uz spēli var pieteikt 12 rezervistus. 2022. gada Pasaules kausā uz spēli varēs pieteikt visus spēlētājus, neatstājot nevienu “aiz strīpas”.

Vairāk pieejamu spēlētāju maiņu

Spēlētāju maiņas ir vieni no futbola spēles izšķirošākajiem mirkļiem. Veiksmīga maiņa ir tas veids, kā treneri var atrādīt savu taktisko potenciālu, kā arī, iespējams, izpelnīties atzinību fanu vidū. Šogad treneriem būs vēl vairāk iespēju izcelties, jo varēs veikt par divām maiņām vairāk kā 2018. gada turnīrā.

Katra komanda spēlē varēs veikt piecas spēlētāju maiņas, kā tas jau ir novērojams TOP Eiropas futbola līgās. Arī šis lēmums no FIFA ir vērtējams ar plusiņu, jo turnīrs traumu dēļ ies secen vairākiem augstākā kalibra spēlētājiem – Marko Reisam (Vācija), Paulam Pogbā (Francija), Džovani Lo Selso (Argentīna) un daudziem citiem. Šīs papildu divas maiņas trenerim sniegs iespēju ne tikai laist laukumā enerģiskākus spēlētājus, bet arī potenciāli izglābt kādu no iedzīvošanās savainojumā. 

Nomaiņas treneriem būs jāveic kādā no trim tam atvēlētajiem periodiem, lai neveicinātu laika kavēšanu. Izslēgšanas spēlēs, gadījumā, ja spēles liktenis nebūs izšķirts pirmajās 90 minūtēs, komandas saņems 1 papildus maiņu. Šajā čempionātā pirmo reizi tā vēsturē, iespējams, varēs novērot situāciju, kad spēli pabeidz vairāk spēlētāji, kas laukumā nākuši ar maiņas palīdzību, nekā devās komandas pamatsastāvā.

Vairāk Futbols