Seko mums

Basketbols

Pieci nākamie rekordi, ko Lebrons Džeimss lūkosies pārspēt

Scanpix

Pieci nākamie rekordi, ko Lebrons Džeimss lūkosies pārspēt

2023. gada 8. februārī tika pārrakstīta NBA vēsture, Lebronam Džeimsam kļūstot par līgas visu laiku rezultatīvāko spēlētāju. Džeimsam šī ir 20. sezona basketbola elitē. Konstanti fenomenālais sniegums laukumā ir pavēris durvis arī uz citiem iespaidīgiem rekordiem, ko Džeimss varētu panākt.

Vienatnē kalna virsotnē

Ohaio štatā dzimušais Džeimss ir vienīgais basketbolists vēsturē, kurš ir guvis 30 000 punktu, atdevis vismaz 10 000 rezultatīvu piespēļu un izcīnījis vismaz 10 000 bumbu zem groziem. Lebrons vietu basketbola Rašmora kalnā var padarīt vēl īpašāku, esot vienīgais spēlētājs, kuram izdevies gūt 40 000 punktu, kā arī sasniegt 10 000 piespēles un atlēkušās bumbas. Dotajā brīdī Džeimsam ir 38,450 punktu un šosezon viņš vidēji spēlē met 29,1 punktu. Lai gan Džeimss ir, iespējams, labākais piemērs profesionālajā sportā, kā uzturēt ķermeni augstākajā fiziskajā formā, ilglaicīgā karjera NBA caurvijās ar mazākām vai lielākām traumām, kas ar vecumu atstāj lielāku iespaidu.

Sliktākajā gadījumā, ja trīskārtējajam NBA čempionam nokristos vidējais gūto punktu skaits līdz 20, viņam vajadzētu 78 spēles, lai sasniegtu nozīmīgo atskaites punktu. Stipri gan apšaubāms, ka Lebrona rezultativitāte laukumā tik drastiski kritīsies. Gadījumā, ja šī un nākamā sezona tiks aizvadīta bez nozīmīgākiem savainojumiem, šim rekordam būtu jākrīt nākamās sezonas viduspunktā vai izskaņā.

Vecākais spēlētājs, kurš guvis 40 punktus mačā

Pašlaik šis rekords pieder nevienam citam, kā personai, ar ko Džeimss tiek salīdzināts katru dienu – Maiklam Džordanam. Seškārtējais NBA čempions guva 43 punktus 40 gadu un 4 dienu vecumā pret Ņūdžersijas “Nets” 2003. gada 22. februārī. Visi 43 punkti tajā laikā pārstāvētajai Vašingtonas “Wizards” bija ārkārtīgi vajadzīgi, jo komanda uzvarēja ar 89:86. Džordans aizvadīja lielisku spēli, realizējot metienus ar 60% precizitāti. Gūtajiem punktiem pievienotas arī 10 atlēkušās bumbas, četras pārtvertas bumbas, trīs piespēles un viens bloķēts metiens. Šo rekordu Lebrons varēs pārspēt sākot no 2025. gada 3. janvāra, kad viņam apritēs 40 gadi un 4 dienas.

Fundementālākās basketbola vērtības, kas atspoguļotas Džordana 43 punktu spēlē:

Zvaigžņu spēle bez Džeimsa nav iedomājama

Uz doto brīdi Lebrons ir ņēmis dalību 19 NBA Visu zvaigžņu spēles. Tas ir dalīts labākais rezultāts ar visvairāk minūtes uz NBA laukuma pavadījušo (57,446) Karīmu Abdulu-Džabaru. Domājams, ka šis rekords kritīs 2024. gada 18. februārī, kad Indianapolisā norisināsies 73. NBA Visu zvaigžņu spēle, ja vien Džeimss nebūs traumēts.

Trešajā vietā zvaigžņotajā sarakstā ir Kobe Braiants ar 18 aizvadītām zvaigžņu spēlēm. Ceturtajā – “Dr. J” jeb Džūljuss Īrvings ar 16 zvaigžņu spēļu pagodinājumiem. No aktīvajiem spēlētājiem tuvākais sekotājs ir Kevins Durants ar 13 Visu zvaigžņu spēlēm. “Suns” jauniegūtajam spēlētājam septembra izskaņā apritēs 35 gadi, un iespēja, ka viņš būs spējīgs panākt Džeimsu, ir ļoti mazticama.

Džeimsa “triple-double” 2011. gada NBA Visu zvaigžņu spēlē

“Triple-double” 40 gadu vecumā

Vecākais spēlētājs, kurš mačā iekrājis iespaidīgo statistiku ir divkārtējais līgas vērtīgākais spēlētājs (1997; 1999) Karls Malons. Divas zelta medaļas Olimpiskajās spēlēs ASV sastāvā ieguvušais basketbolists izcīnīja “triple-double” 40 gadu un 127 dienu vecumā. Tajā laikā pārstāvot Losandželosas “Lakers”, Malons guva 10 punktus, atdeva tikpat rezultatīvas piespēles un savāca 11 bumbas zem groziem 103:87 uzvarā pret Sanantonio “Spurs”. Lai pārspētu šo rekordu Lebronam būs jātiek 2024./2025. gada izslēgšanas spēlēs un jāpārvar tajās vismaz pirmais raunds, jo 40 gadu un 127 dienu slieksni viņš sasniegs vien 2025. gada maijā.

Rezultatīvākais ar izrāvienu starp “senioriem”

Rakstu noslēdzam ar rekordu, kurš praktiski jau ir iekalts akmenī. Lebrons Džeimss ir pārliecinoši rezultatīvākais 38 gadus vecais spēlētājs līgas pastāvēšanas vēsturē. Šobrīd viņš ir aizvadījis 20 mačus kopš pēdējās dzimšanas dienas un tajos vidēji spēlē guvis 31,9 punktus. Otrajā vietā ir Bostonas “Celtics” visu laiku rezultatīvākais spēlētājs Džons Havličeks ar 25 punktiem vidēji spēlē. Jāmin gan, ka viņš aizvadīja tikai divus mačus 38 gadu vecumā.

Nākamās trīs vietas aizņem rakstā jau minētie leģendārie basketbolisti. Trešajā vietā Maikls Džordans, kurš izcēlās vidēji ar 24,8 punktiem 49 aizvadītajās spēlēs. Ceturtajā vietā Karīms Abduls-Džabars, kurš aizvadīja 79 spēles un tajās sameta vidēji 23,4 punktus. Piecinieku noslēdz Karls Malons – 80 spēlēs vidēji 22,4 punkti no spēles. Džons Stoktons ir vienīgais, kurš aizvadījis vairāk spēļu (82) kā Malons 38 gadu vecumā, kas vidēji spēlē guvis vismaz 10 punktus.

Lebrons savu 38 jubileju atzīmēja ar dāvanu visiem basketbola faniem – vienreizēju, fenomenālu 47 punktu sniegumu.

Vairāk Basketbols