-
-
autors
Karlis
Rīga un Daugavpils 2021. gada vasarā uzņēma Pasaules U-21 čempionātu basketbolā. Jau tad bija skaidrs, ka Latvijā varēsim vērot spēlētājus, kas nākotnē, iespējams, liks par sevi runāt augstākajā līmenī. Ir pagājis pusotrs gads, daži no viņiem jau spēlē NBA, tāpēc varam izdarīt pirmos secinājumus.
Otrā drafta izvēle Holmgrens, kurš vēl nav spēlējis
Kā lielākā zvaigzne, kas ieradīsies Latvijā ASV izlases sastāvā, tika prezentēts centra spēlētājs Čets Holmgrens, kurš kopā ar komandu Rīgā izcīnīja zelta medaļas. Viņš panākumam roku pielika ar 11,9 punktiem (trešais rādītājs komandā) un 6,1 atlēcošo bumbu, kā arī 2,7 blokiem, kas viņu ierindoja kā trešo visā turnīrā.
Lai gan šķiet, ka šī statistika neatbilst spēlētājam, kas nākotnē varētu ārdīt NBA grozus, jāņem vērā komandas specifika – lai gan laukumā vidēji pavadītas vien 21,3 minūtes, tas bija lielākais spēles laiks starp saviem biedriem. ASV izlase regulārā rotācijā iekļāva deviņus spēlētājus, kas diezgan līdzīgi savā starpā sadalīja nospēlētās minūtes.
Taču neskatoties uz to, lielāko mediju uzmanību izpelnījās tieši Holmgrens kopā kā arī francūzi Viktoru Vembenjanu, kam pievērsīsimies nedaudz vēlāk. Holmgrenam ilgu laiku tika paredzēts pirmais numurs NBA jauno spēlētāju izvēlē, taču Orlando “Magic” par labu lēma spēcīgajam Paolo Bankero. Tā kā visu šo sezonu Holmgrens izlaiž traumas dēļ, bet Bankero diezgan pārliecinoši pretendē uz labākā Jaunā spēlētāja balvu, šajā brīdī “Magic” komandas lēmums šķiet likumsakarīgs.
Nedrīkst gan steigties notikumiem pa priekšu, jo Holmgrens vēl savu vārdu nav teicis. Cik skaļš un pārliecinošs tas būs, uzzināsim gan tikai šī gada vēlā rudenī, kad sāksies 2023./2024. gada NBA sezona.
Viens no “Pacers” ieročiem – Benedikts Maturins
Interesanti, ka amerikāņu mediju gigants ESPN pirms sezonas prognozēs teju perfekti trāpījuši ar Maturina statistiku šajā NBA sezonā. Kanādietis Indianas “Pacers” sastāvā piedalījies pilnīgi visās pirmajās 52 spēlēs, kurās caurmērā pretinieku grozā samet 17,9 punktus (ESPN prognoze – 17,1) 28,6 minūšu laikā (29). Tāpat viņš regulāri uzbrūk no tālās distances, vidēji realizējot 1,5 trīnīšus (1,6), tiesa, debijas sezonā precizitāte pagaidām pieviļ – vien 32,3%.
Iepriekšējā vasarā ar sesto drafta numuru izvēlētais Maturins nav palicis nepamanīts NBA līmenī, un tāds viņš bija arī 2021. gadā Rīgā. Vidēji 16,1 punkts spēlē ļoti palīdzēja Kanādas izlasei iekļūt pusfinālā, kur sīvā mačā atzīts amerikāņu pārākums (86:92). Taču bez medaļām komanda nepalika, jo spēlē par trešo vietu tika pārspēta Serbija (101:92). Maturins abās spēlēs bija uzdevuma augstumos – pusfinālā 19 punkti, bet bronzas cīņā 31 punkts ar 73,3% (11/15) metienu realizāciju.
Uzbrucējs “Pacers” rotācijā spēlē iesaistās no rezervistu soliņa, ievērojami pastiprinot t.s. otro maiņu, taču tāpat laukumā vidēji pavada diezgan daudz laika. To novērot var arī statistikā – Indianas komanda ar rezervistu 43 iemestiem punktiem vidēji mačā ir otrajā vietā visā līgā (zaudējot vien “Spurs” – 43,3). Ja piestrādās pie realizācijas procenta, sagaidāms, ka tikai 20 gadus vecais Maturins jau pavisam drīz var kļūt par augstākā kalibra uzbrucēju NBA.
Ielauzies “Pistons” pamatsastāvā
Visklusākais no šī saraksta Rīgā pavisam noteikti bija Džeidans Aivijs, kurš vidēji nospēlētajās 16,3 minūtēs ASV izlasei palīdzēja ar 12,3 punktiem. Taču jau no paša NBA šīs sezonas sākuma drafta piektais numurs nocementējis vietu līgas pastarītes Detroitas “Pistons” sākumsastāvā. Viņš pirmajās 48 spēlēs gūst 15,1 punktu, kā arī izceļas ar 4,1 atlēcošo bumbu un 4,5 rezultatīvām piespēlēm.
Aivijs ir iespaidīgi ātrs spēlētājs, kurš acumirklī spēj saāsināt spēli uzbrukumā. Viņš regulāri uzbrūk gan no tālās distances, gan bieži dodas caurgājienos. Jaunajiem spēlētājiem raksturīgā viduvējā precezitāte (72,9% no soda metiena līnijas, 32% no tālās distances un 41,2% no spēles) ir slīpējama, un, līdzīgi kā Maturina gadījumā, ja to izdarīs, Aivijs var kļūt par nākamo līgas zvaigzni.
Pēdējo gadu skaļākais potenciālais pirmais drafta numurs
Pirms šīs sezonas viens no aktuālākajiem jokiem, kas dzīvoja internetā, bija par un ap 19 gadīgo francūzi Viktoru Vembanjamu. Tik daudz runāts par kādu jauno spēlētāju, pirms vispār ticis draftēts, pēdējo reizi, šķiet, bija par Zionu Viljamsonu. Šī jaunekļa augums ir 219 centimetru, taču, neskatoties uz to, apveltīts ar neticamu kustīgumu, kā arī ļoti grūti bloķējamu metienu.
The Victor Wembanyama division pic.twitter.com/WBCDwZJeiJ
— NBA Memes (@NBAMemes) August 27, 2022
Spēlētājs savu meistarību veiksmīgi atrādīja arī pie mums, kur vidēji spēlē guva deviņus punktus, izcīnīja 9,6 atlēkušās bumbas un aizsardzībā izcēlās ar 5,3 blokiem spēlē. Salīdzinājumam – otrās vietas ieguvējs šajā rādītājā, Oumaro Balo no Mali, spēlē vidēji bloķēja 2.9 metienus. Francija turnīrā ieguva sudraba medaļas, un Vembanjama tika iekļauts turnīra simboliskajā pieciniekā.
Rīgā viņam bija vien 17 gadu, bet NBA draftā viņu redzēsim šovasar, tā kā – ja pievērsāties šim spēlētājam tikai tagad, viss labākais vēl tikai priekšā. Taču Francijā profesionāli viņš spēlē jau trešo sezonu, šogad esot komandas biedrs Anžejam Pasečņikam “Metropolitans” rindās. Tur vietējā līgā izceļas ar 21,4 punktiem, 9,4 atlēcošajām bumbām, kā arī iespaidīgiem 3,2 blokiem spēlē.
