-
-
autors
Reinis Kārlis Rutkis
Uz doto brīdi novērojama viena no aizraujošākajām cīņām par vietu izslēgšanas spēlēs Rietumu konferencē. Gaidāmas ļoti grūti prognozējamas izslēgšanas spēles, bet pirms tam iegrimsim vēsturē un atskatīsimies uz leģendāro 2011. gada Dalasas “Mavericks” komandu, kas šokēja basketbola pasauli.
Pirmā kārtā pret sīkstajiem “Trail Blazers”
“Mavericks” toreiz “play-off” spēles uzsāka pret Portlendas “Trail Blazers”, kas regulāro sezonu noslēdza sestajā vietā Rietumos. Komandas līderi bija Lamarkuss Oldridžs, Džeralds Voless, Veslijs Mejtūzs un Brendons Rojs. Pirmajās divās mājas spēles “Mavericks” bija spējīgi uzvarēt ar vismaz astoņu punktu pārsvaru (89:81 ; 101:89).
Trešajā mačā aizsarga Džeisona Terija 29 punkti nebija pietiekami, lai apstādinātu “Trail Blazers”, Oldridžam, Metjūzam un Rojam kopā sametot 61 no 97 komandas punktiem. Ceturtajā spēlē intriga sērijā tika pilnībā atjaunota, portlendiešiem sadeldējot 23 punktu deficītu. Brendons Rojs ceturtajā ceturtdaļā guva 18 punktus, rezultāts 84:82 un sērija izlīdzināta.
“Mavericks” apzinājās, ka ir jāuzvar sērijas piektā spēle Dalasā, ko viņi arī izdarīja. Uzvaru kaldināja centra spēlētājs Taisons Čendlers, kurš savāca 20 bumbas zem groziem, pievienojot 14 punktus. Sestajā spēlē iniciatīvu uzņēmās Novickis, kurš iemeta 33 punktus, gūstot tos 64% precizitāti. Vācu uzbrucējs šajā sērijā vidēji guva 27,3 punktus, savāca 7,8 atlēkušās bumbas zem groziem un izdalīja tieši trīs rezultatīvas piespēles.
(Ne)apturamie “Lakers”
Otrajā kārtā “Mavericks” stājās pretī Losandželosas “Lakers”, kas bija ļoti motivēti izcīnīt trešo titulu pēc kārtas. Zvaigžņotās komandas līderi bija Kobe Braiants, Pau Gazols, Endrū Bainams un Lamars Odoms. Vairums viņus arī uzskatīja par sērijas favorītiem. Pirmajā spēlē galveno zvaigžņu duelis nelika vilties. Braiants guva 36 punktus, Novickim 28 punkti un 14 atlēkušās bumbas. Rezultātu gan izšķīra rezultativitāte no komandu rezervistiem, “Lakers” vien 25 punkti, “Mavericks” – 40. Noslēgumā minimāla uzvara “Mavericks” – 96:94.
Dalasiešu dziļais sastāvs atspoguļojās arī sērijas otrajā un trešajā mačā. Otrajā mačā uzvara ar 93:81, rezervistu punktu attiecība – 30:12. Trešajā spēlē arī pārāki “Mavericks” ar 98:92, rezerves spēlētāju gūtie punkti – 42:15. Neviena komanda NBA vēsturē nav atspēlējusies no 0:3 deficīta izslēgšanas spēļu sērijā un arī šis nebija izņēmums.
Dalasa ceturto spēli mājas skatītāju priekšā pazemoja tā brīža čempionus uzvarot ar 36 punktu pārsvaru, bet “Lakers” sezona noslēgta ar četriem zaudējumiem pēc kārtas. Šajā spēlē Dalasas rezervistu soliņš guva 86 punktus. Jāizceļ Džeisons Terijs, kurš guva deviņus trīspunktniekus, kas tajā brīdī bija dalīts NBA rekords izslēgšanas spēlēs. Šobrīd rekords pieder Deimienam Lilardam ar duci precīzu metienu 2021. gada izslēgšanas spēlēs.
Rietumu konferences finālā pret jaunajiem Durentu, Vestbruku un Hārdenu
Rietumu konferences finālā “Mavericks” sacentās pret savu ilggadējo konkurenti Oklahomasitijas “Thunder”. Šī komanda bija bruņojusies ar, iespējams, labāko jauno spēlētāju trijotni līgas pastāvēšanas vēsturē – Kevinu Durentu, Raselu Vestbruku un Džeimsu Hārdenu. Tā bija ļoti saspringta sērija, nevienai spēlei nenoslēdzoties ar vairāk kā desmit punktu starpību. Izšķirošais punkts šajā duelī meklējams ceturtajā spēlē.
Mačā bija atlikušas mazāk kā piecas minūtes, un “Thunder” bija 14 punktu pārsvars. Tad Novickis atkal ieslēdza savu superzvaigzni, pēdējās minūtēs sametot 12 punktus, lai spēli izlīdzinātu. Papildlaikā Oklahomsitija bija morāli sagrauta, ļaujot Dalasai beigās svinēt uzvaru ar 112:105. Šajā sērijā pieredze ņēma virsroku pār jaunību, “Mavericks” nonākot finālā piecās spēlēs. Vāciešu uzbrucējam izteikts komandas līdera sniegums, pirmajā mačā gūstot 48 punktus, ceturtajā – 40, bet vidēji šajā sērijā – 32,2.
Finālsērija pastarīšu lomā
NBA finālsērijā “Mavericks” gaidīja Maiami “Heat”, kas bija sapulcējuši “lielo trijnieku” – Lebronu Džeimsu, Dveinu Veidu un Krisu Bošu. Noteikti var apgalvot, ka visos pārējos 49 štatos, neskaitot Floridā, cilvēki vēlējās, lai uzvar Dalasa. “Mavericks” savā ziņā noteikti palīdzēja fakts, ka viss spiediens bija uz “Heat” triumfu, jo neko mazāk kā titulu no trīs all-star līmeņa spēlētājiem negaidīja. Pirmajā sērijas spēlē ar Novicka 27 gūtajiem punktiem nebija gana, lai apstādinātu pretinieku spēku, jo Džeimsam 24 gūti punkti, Veidam – 22, bet Bošam – 19, kas ļāva Maiami svinētu uzvaru ar 92:84.
Sērijas otrajā spēlē varēja novērot vienu no fantastiskākajām atspēlēšanām NBA finālu vēsturē. Līdz mača beigām bija atlikušas septiņas minūtes un Maiami bija 15 punktu pārsvars. “Mavericks” parādija raksturu un izbraukumā bija spējīgi veikt izrāvienu 22:5, spēli noslēdzot ar rezultātu 95:93. Novickis guva pēdējos deviņus punktus Dalasas labā.
Trešajā mačā abas komandas ieciklējās uz aizsardzības uzlabošanu. Izciliem spēlētājiem gan nav starpība, cik laba ir aizsardzība, jo viņi savu punktu tiesu sakrās tāpat. To šajā spēlē atspoguļoja Veids, kurš guva 29 punktus, un, protams, Novickis, kurš turpināja būt fenomenāls ar 34 punktiem. Rezultātā gan tomēr “Heat” minimāla uzvara – 88:86, Bošam gūstot uzvaru nesošo metienu.
Ceturto maču Novickis aizvadīja ar traumētu pirkstu un drudzi. Zaudējuma gadījumā par pirmo titulu Dalasa varētu praktiski aizmirst, jo uz to brīdi neviena komanda vēl nebija atspēlējusies no 1-3 deficīta izslēgšanas spēlēs. Šis mačs daudziem basketbola faniem ir saglabājies atmiņā kā tā reize, kad Lebrons pievīla savu komandu. Kamēr Veids sameta 32 punktus, Džeimsam tikai astoņi punkti, trāpot trīs no vienpadsmit metieniem (0/6 no trīs punktu distances). Maiami muļķīgi pieļautas kļūdas spēles izskaņā un Dalasa svin uzvaru ar 86:83, bet sērijā rezultāts bija izlīdzināts.
Tikai sērijas piektajā spēlē pienāca pirmā reize, kad kāda no komandām bija spējīga gūt vismaz simts punktus. Džeimss reabilitējās sakrājot triple-double (17+10+10), Bošam 19 punkti un 10 atlēkušās bumbas, bet ar to nebija gana, lai apturētu vācu zvaigzni, kurš sameta 29 punktus. Dalasa arī bija izcila no trīs punktu distances, trāpot 13 no 19 metieniem (68%). Terijam 21 punkts, Barea – 17. “Mavericks” arī par 14 atdotajām bumbām mazāk kā “Heat” (22-36). Rezultātā Teksasas štatā svinēta uzvara ar rezultātu 112:103.
Sestajā spēlē Dalasa bija spējīga noslēgt sēriju 20 tūkstošu Maiami fanu priekšā ar rezultātu 105:95, “Heat” šajā mačā uzvarot tikai otro ceturtdaļu. Izšķirošajā spēlē jāizceļ visi trīs “Mavericks” līderi – Džeisons Kids, Dirks Novickis un Džeisons Terijs. Pašreizējais “Mavs” treneris Kids izdalīja astoņas rezultatīvas piespēles un viņam bija labākais +/- rādītājs (+18). Novickis vienu no individuāli izcilākajām izslēgšanas spēļu sērijām noslēdza ar 21 punktu, 11 bumbām zem groziem un divām pārtvertajām bumbām. Tikmēr Terijs, nākot no rezervistu soliņa, sameta 27 punktus. Dalasa uzvar 105:95 un izcīna savu pirmo čempionu titulu komandas pastāvēšanas vēsturē.
Šis bija viens no saspringtākajiem fināliem, kāds pieredzēts NBA vēsturē, jo no otrās līdz ceturtajai sērijas spēlei, komandas šķīra trīs vai mazāk punktu pārsvars. Tas izslēgšanas spēlēs nebija noticis kopš 1948. gada. Finālā Novickis vidēji spēlē guva 26 punktus un izcīnīja 9,7 atlēkušās bumbas, bet kopumā visā “play-off” vācietim vidēji spēlē 27,7 punkti, 8,1 bumbas zem groziem un 2,5 rezultatīvas piespēles. Ar šo sniegumu viņš nostiprināja savu statusu kā viens no visu laiku izcilākajiem Eiropas basketbolistiem NBA.
Šis “Mavs” čempionu tituls vienmēr saglabāsies kā viens no negaidītākajiem pavērsieniem NBA vēsturē. Šī nebija ne tuvu atlētiskākā vai ātrākā komanda tā brīžā līgā, taču šis stāsts atspoguļoja to, kā pieredze lielākoties ir svarīgāka par jaunību. Džeisons Kidam bija 38 gadi, Novickim – 32, bet Terijam – 33. Visi šie vīrī izcīnīja savu pirmo gredzenu karjerjā.
Divpadsmit gadus vēlāk NBA titulu vairs nav uzvarējusi kāda komanda, kurā būtu mazāk kā divi all-star līmeņa spēlētāji. Dalasa lieliski atspoguļoja, cik daudz var paveikt vienība, ja katrs spēlētājs apzinās tai savu lomu, noliekot malā individuālās vēlmes.
