-
-
autors
Karlis
Nākamajā nedēļā izšķirošā sezonas daļa sākas arī spēcīgākajā Eiropas basketbola līgā, kur starp vadošajās astoņām komandām pēc ilgāka pārtraukuma izdevās iekļūt arī Kauņas “Žalgiris” vienībai. Regulāro sezonu pirmajā vietā noslēdza Pirejas “Olympiacos”, aiz sevis atstājot abus spāņu grandus – “Barcelona” un Madrides “Real”. Interesanti, ka kopš 2016/2017. gada sezonas, kad Eirolīgā tiek izspēlēts jauns formāts, regulārās sezonas uzvarētājus vajā kāds lāsts…
Līderi gan Eirolīgā, gan Grieķijā
Uz doto brīdī Grieķijas spēcīgākais klubs šo sezonu aizvada vairāk kā pārliecinoši – bez zaudējumiem vietējā čempionātā (22-0), bet Eirolīgā izcīnīta pirmā vieta, 34 mačos piedzīvojot vien 10 zaudējumus. Īpaši veiksmīgs bija šis kalendārais gads, kur 18 spēlēs iespaidīgs rezultāts – 14 uzvaras. Līdz ar to pirmo reizi kluba vēsturē triumfējot Eirolīgas regulārajā sezonā.
Spilgtu sezonu “Olympiacos” rindās aizvadījis Kiprā dzimušais Bulgārs Aleksandrs jeb Saša Vezenkovs, kurš Eirolīgā vidēji nospēlētajās 28,7 minūtēs ir komandas līderis gan gūtajos punktos (17,6), gan arī atlēcošajās bumbās (7). Interesanti, ka komandas saspēles vadītājs, amerikānis Tomass Vokaps (5,9 rez. p. – labākais rādītājs komandā) tik tikko pieteicies Grieķijas pilsonībai, kas nozīmē, ka, ļoti iespējams, redzēsim viņu spēlējam Pasaules kausā vasaras beigās.
Tieši viņa un pārējo biedru sniegums ļāvis Grieķijas līgas līdervienībai visai pārliecinoši uzrādīt augstvērtīgāko rādītāju rezultatīvajās piespēlēs (21,8), tuvāko sekotāju Berlīnes “Alba” apsteidzot vidēji par teju divām (19,9). Tāpat “Olympiacos” ir šīs sezonas Eirolīgas labākā bumbu pārtvērēja (7,7), bet vidēji gūtie 84 punkti spēlē ir piektais rezultāts. Bet vai ar to pietiks, lai izcīnītu titulu?
Uzvarētāju lāsts
Eirolīga pēc jaunā formāta, kad katra komanda izspēlē ar katru (izbraukumā un mājas laukumā), norisinās kopš 2016. gada. Iepriekš visas dalībnieces tika sadalītas apakšgrupās. Šo septiņu sezonu laikā ir novērojama kāda interesanta tendence – ne reizi čempiona godu nav spējusi izcīnīt tā komanda, kas uzvarējusi regulārajā turnīrā.
Pirmajās trīs sezonas, kad triumfēja attiecīgi Madrides “Real”, okupantu “CSKA” un turku “Fenerbahce”, uzvarētāju ceļs uz titulu apstājās pusfinālos. 2017./2018. gada sezonu “CSKA” aizvadīja ļoti pārliecinoši, līdz izslēgšanas spēlēm zaudējuma rūgtumu piedzīvojot vien sešās no 30 spēlēm, taču pusfinālā piekāpās niknajam “Real”, kas šoreiz titulu spēja izcīnīt. Bet 2019. gada pavasarī Eirolīgas pusfinālā bija vērojams turku grandu derbijs, kurā visai pārliecinoši “Fenerbahce” ar 73:92 piekāpās “Anadolu Efes”.
Tālāk sekoja pandēmijas gads, kas apstādināja pārliecinošo “Anadolu Efes” gājienu – regulārā čempionāta 28 mačos tikai četri zaudējumi, taču pie teikšanas izslēgšanas mačos tā arī netika.
Jau šķita, ka “Barcelona” varētu lauzt lāstu 2021. gadā, kad “Final Four” turnīrs norisinājās Vācijas pilsētā Ķelnē, taču ļoti dramatiskā finālā ar 81:86 atzīts tā paša turku kluba “Anadolu Efes” pārākums. Toreiz komandas sastāvā bija arī Rolands Šmits, kurš izcēlās ar vienu rezultatīvu piespēli. Jāpiemin, ka finālspēle norisinājās bez skatītāju klātbūtnes.
“Barca” spēja uzvarētu regulāro čempionātu divas sezonas pēc kārtas, taču titulu neizcīnīja arī 2021./2022. gada sezonā, apstājoties pusfinālā, kur atzīts sīvāko sāncenšu “Real” pārākums.
Kā klāsies “Olympiacos”? Pirmajā izslēgšanas kārtā jāspēkojas ar “Fenerbahce”, kas tikai sezonas izskaņā ierindojās astotajā pozīcijā, viņiem kāju priekšā uz septīto pozīciju aizliekot Šmita pārstāvētajam Kauņas “Žalgirim”. Sezonas gaitā grieķiem izdevās uzvarēt abās savstarpējās spēlēs.
Pirmās divas spēkošanās paredzētas nākamajā nedēļā, kad savā laukumā trīs dienu laikā būs jāaizvada divas spēles – 26. aprīlī plkst. 21:45 un 28. aprīlī plkst. 21:30.
