-
-
autors
Karlis
Nacionālās basketbola asociācijas sezona jau pusē, kas nozīmē – var izdarīt diezgan skaidrus secinājumus par komandu spēku samēriem, kā arī dažādām individuālajām balvām sākt izvirzīt attiecīgos spēlētājus. Ja iepriekšējās sezonās par jaunā spēlētāja balvu vēl šajā nogrieznī bija diezgan liela cīņa, tad šogad laikam par to jautājumu nav – to, visticamāk, iegūs ASV dzimušais, bet ar itāļu saknēm esošais Orlando “Magic” spēka uzbrucējs Paolo Bankero.
Iepriekšējās vasaras drafta pirmais numurs sākotnēji tika paredzēts Džabari Smits juniors, taču beigās jaunais garā gala spēlētājs tika izvēlēts “vien” kā trešais, nokļūstot Hjūstonas “Rockets”. Pirmā izvēle bija Orlando “Magic”, kuri savam sastāvam pievienoja 208 centimetrus garo Paolo Bankero, un varam droši teikt, ka par šo lēmumu komandas vadība pirkstos nekož.
Itāļu saknes
Paolo piedzimis Sietlā, kur mācījās arī vidusskolā. Viņa mamma Ronda ir amerikāniete, bet tēvs – Mario Bankero – pēc tautības ir itālis. Tas 21 gadus vecajam spēlētājam ļāvis iegūt dubultpilsonību. “Kad man bija 16 gadu, Itālijas izlases vadība interesējās, jautājot manam tēvam, vai esmu ar itāļu saknēm? Tētis atbildēja apstiprinoši, un tā sākās viss process,” tā ESPN stāstīja pats Bankero.
Viņš pat tika iekļauts komandas sastāvā “EuroBasket 2022” kvalifikācijas turnīram 2020. gada novembrī, taču neaizvadīja nevienu spēli.
Iedvesma basketbolam spēka uzbrucējam nākusi no mammas, kura koledžas basketbolā pārstāvēja Vašingtonas “Huskies” komandu, kā arī 2000. gadā kļuva par pirmo sievieti no Vašingtonas štata, kas izvēlēta WNBA draftā.
Pats Paolo spēlēja “O’Dea” vidusskolas komandā Sietlā, kur iemēģināja roku ne tikai basketbolā, bet arī futbolā, taču vēlāk izvēle par labu krita tam, kas viņam padodas vislabāk.
Koledžā viņš pārstāvēja slaveno Djūkas universitātes komandu, taču tur nospēlēja vien sezonu, jo pieteicās NBA draftam.
Neapturams arī profesionālā līmenī
Bankero pavisam noteikti ir viens no pēdējo gadu labākajiem pirmajiem numuriem, kas izvēlēti NBA draftā. Noteikti nedrīkst nopelt tādu spēlētājus kā Zions Viljamsons (2019.) vai Keids Kaninghems (2021.), taču līdz šim viņus vajājušas traumas, kas nav ļāvis ilglaicīgi apliecināt savu potenciālu. Pieminēšanas vērts noteikti ir Minesotas “Timberwolves” uzbrucējs Entonijs Edvardss (2020.), kurš ar katru sezonu kļūst tikai labāks, bet Fīniksas “Suns” groza apakšu jau piekto sezonu cementē bahamietis Deandre Eitons (2018.).
Bankero jau debijas sezonā spējis atrādīt savu spēcīgāko trumpi – uzbrukums, īpaši nonākot Orlando “Magic” komandā, kur pēdējās sezonās pietrūkuši izteikti uzbrukuma līderi. Viņš ar vācieti Fransu Vāgneru (20,3), kurš tika draftēts iepriekšējā sezonā, ir rezultatīvākie komandas spēlētāji. Taču, lai “Magic” beidzot kļūtu par vismaz “play-in” pretendenti, ir nepieciešams vēl kāds špīleris. Tuvākais sekotājs abiem līderiem punktu ražīgumā ir centrs Vendels Kārters juniors (15,2), kurš gan pagaidām palīgs bijis tikai aptuveni pusē sezonas spēļu, jo teju visu decembri ārstēja savainojumu.
Paredzama spoža karjera
Vairāk kā 20 punkti vidēji spēlē savā debijas sezonā ir ļoti atzīstams sniegums, turklāt jāņem vērā, ka viņš komandas biedriem atdod arī 3,8 piespēles, bet kļūdas vien nedaudz vairāk kā reizi (1,3). Biežā spēle ar bumbu un uzbrukumi pretinieku groziem rezultējas regulārā soda metienu izpildē – vidēji teju astoņas reizes katrā spēlē. Ja viņš piestrādās gan pie sodiņu (76%), gan tālmetienu realizācijas (31,3%), jaunais spēlētājs savu punktu ražu ievērojami palielinās.
Vai viņš kopā ar Vāgneru, augšāmcēlušos Markele Fulcu (2017. gada pirmais drafta numurs), kā arī pārējiem biedriem nākotnē spēs Orlando atgriezt NBA finālsērijā (2009. un 1995. gads)? Vai tomēr laika gaitā katrs no viņiem maiņas darījumu rezultātā dosies uz spēcīgākām komandām? To rādīs laiks, taču ir skaidrs, ka arī šīs vasaras draftā, visticamāk, “Magic” papildināsies ar kādu spēcīgu jauno censoni, turklāt komandai būs iespēja pirmajā kārtā izvēlēties uzreiz divus spēlētājus. Ja vismaz viens draftētais spēlētājs spēs sevi parādīt tikpat labi kā Vāgners un Bankero, iespējams, jau nākamajā sezonā “Magic” kļūs konkurētspējīgi.
Cīņa par labākā pirmziemnieka godu
Vārds cīņa gan pašreizējā sezonas nogrieznī ir ļoti nosacīta, jo, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad uz Labākā jaunā spēlētāja balvu pretendēja vismaz divi līdz trīs spēlētāji, vismaz pagaidām Bankero neatstāj nekādus variantus konkurentiem. Viņš ir līderis ne tikai gūtajos punktos, bet arī nospēlētajās minūtēs (33,8) un pārtvertajās bumbās (dalīti ar Tari Īsonu (Hjūstonas “Rockets”, 17. nr.) – 1,1). Taču jāņem vērā, ka sezona ir tikai pusē, kas atvēl vietu daudz potenciālajiem pavērsieniem.
Tāpēc uzmanību nedrīkst nepievērst arī pārējiem. TOP5 jauno spēlētāju sarakstā atrodams gan Detroitas “Pistons” aizsargs Džeidens Aivijs (drafta 5. nr.), gan arī Indianas “Pacers” snaiperis Benedikts Maturins (7. nr.). Interesanti, ka šajā sarakstā atrodas divi spēlētāji kuri netika izvēlēti pirmajā desmitā, bet viens no viņiem – pat ne pirmajā divdesmitniekā. Tie ir Džeidens Viljamss no Oklahomsitijas “Thunder” (12. nr.) un Memfisas “Grizlies” izvēlētais centrs Vokers Keslers (22. nr.), kurš uzreiz tika aizmainīts uz Minesotas “Timberwolves”, tad vēl pēc tam iesaistīts vienā no lielākajiem vasaras maiņas darījumiem un nonāca Jūtas “Jazz”.
