Seko mums

Basketbols

Apspriestākais NBA drafta talants kopš Lebrona – Viktors Vembanjama

AFP/Scanpix

Apspriestākais NBA drafta talants kopš Lebrona – Viktors Vembanjama

Viktors Vembanjama ir visvairāk aprunātais NBA jaunais talants starp līgas skautiem un komandu ģenerālmenedžeriem kopš Lebrona Džeimsa 2003. gadā. Spēlētājs ar atrāvienu ir dotā brīža favorīts NBA 2023. gada drafta pirmajam numuram.

Iespaidīgi auguma parametri

2004. gadā Francijā dzimušā spēlētāja dotības laukumā jau tiek pielīdzinātas Kevinam Durantam uzbrukumā un Rudijam Gobēram aizsardzībā, turklāt tas viss vienā personā. Bet kas spēlētāju padara tik īpašu, ka visas komandas ir ieinteresētas iegūt Vembanjamu savā sastāvā? Spēlētājs savu meistarību veiksmīgi atrādīja 2021. gadā Latvijā – Rīgā un Daugavpilī notikušajā FIBA U19 Pasaules kausa izcīņā. Vembanjama vidēji spēlē guva deviņus punktus, izcīnīja 9,6 atlēkušās bumbas un aizsardzībā izcēlās ar vidēji 5,3 blokiem spēlē. Salīdzinājumam, otrās vietas ieguvējs šajā rādītājā, Oumaro Balo no Mali spēlē vidēji bloķēja 2.9 metienus. Francija turnīrā ieguva sudraba medaļas un Vembanjama tika iekļauts turnīra simboliskajā pieciniekā.

Spēlētāja auguma parametri ir vairāk kā iespaidīgi – vien 18 gadu vecumā spēlētāja augums 220 centimetru (lai gan par šo vēl notiek diskusijas. Daži avoti norāda, ka Vembanjama, iespējams, ir pat vēl garāks), bet vēl iespaidīgāks ir viņa roku izvērsumu – 238 centimetri. Aizvadītajā sezonā, Francijas spēcīgākās komandas “ASVEL” sastāvā Eirolīgā, Vembanjama 13 spēlēs iemeta 6,46 punktus, pārtvēra 0,46 bumbas no pretinieka un vidēji izdarīja 1,92 blokus spēlē. “ASVEL” jauniešu komandas rindās spēlētājs aizvadīja 20 spēles vidēji gūstot 8,25 punktus, pārtvēra 0,75 bumbas un bloķēja vidēji 1,65 metienus no spēles.

 

Neskaitot viņa augumu, Vembanjamam ir ļoti sarežģīti bloķējams trīspunktu metiens, jo viņš tos izpilda gandrīz momentāli, kas ir par iemeslu, kāpēc viņš nereti ir ticis pielīdzināts jau pieminētajai NBA superzvaigznei Kevinam Durantam. Kopš sācis spēlēt profesionālā līmenī, Vembanjama ir trāpījis 31% no saviem trīspunktniekiem vidēji 5,4 mēģinājumos uz 36 minūtēm spēles laika. Francūzis viennozīmīgi ir pārliecināts par savām tālmetienu spējām, ko NBA apskatnieki vērtē ļoti atznīgi.

Vembanjama arī ir pietiekami garš un ātrs, lai no gandrīz jebkuras laukuma pozīcijas paspētu nokļūt līdz pretinieku perimetra metējam, ko var novērot praktiski katrā spēlē. Kopš profesionālās karjeras sākuma Vembanjama vidēji gūst 3,8 blokus spēlē, ja aizvadītu 36 minūtes laukumā. Viņa dotības atvairīt metienus groza apakšā, visticamāk, būs trumpis, ko varēs visātrāk novērot spēlētāja attīstībā jau pašas NBA karjeras sākumā. Tas pats attiecināms otrā laukuma pusē, komandām spēlējot uzbrukumā uz “alley-oop” nogādāšanu Vembanjamas rokās, varētu būt viena no drošākajām stratēģijām.

Mentāli vēlas būt labākais

Četrkārtējs NBA čempions, Francijas basketbola leģenda, Tonijs Pārkers, kurš ir daļējs Vilērbānas “ASVEL” īpašnieks par tautieti izteicās šādi: “Viņam, kā cilvēkam piemīt lieliska personība un viņš ir ārkārtīgi talantīgs. Ir grūti noteikt to, cik augstu viņš var izsisties. Tas ir tas skaistums viņa situācijā un tieši tāpēc domāju, ka katrs NBA komandas ģenerālmenedžeris domā, ka viņš būs drafta pirmā izvēle, jo viņa talanta robeža ir debesīs. Viņš ir ļoti unikāls, jo spēj skriet kā aizsargs, mest kā aizsargs, bet viņš ir 220 centimetru garš ar neticami lielu roku izstiepienu. Viņš grib uzvarēt, un viņa prāts atrodas īstajā vietā. Mentāli, viņš vēlas būt vislabākais, kas ir viņa labākā īpašība.”

Neskatoties uz to, ka auguma parametri ir viena no lielākajām vērtībām NBA, pārāk gara spēlētāja karjera gandrīz vienmēr caurvijas ar traumām. Šobrīd NBA ir tikai 5 spēlētāji, kuri ir garāki par 2,13 cm. Vēl dramatiskāka statistika novērojama starp spēlētājiem, kuri ir garāki par 2,20 cm.- tādu NBA ir tikai 3: Kristaps Porziņģis (2,21), Bobans Marjanovičs (2,24) un Tako Fāls (2,29). Kristaps ir vienīgais starp šiem spēlētājiem, kuram pagaidām ir bijusi vērā ņemama NBA karjera, kas tāpat ir pavadīta ar vairākām nopietnām traumām.

Francūzim 2022./2023. gada sezonā jāturpina attīstīt savs metiens, jo aizvadītajā sezonā Eirolīgas un pēc spēka Francijas 1. līgas ierindās, Vembanjama trīs punktu metienus realizēja vien 28% gadījumu. Soda metienu realizācijas procents arī nebija starp labākajiem- 69%. Spēlētāja talants tiek vērtēts tik augstu, ka pat šie divi faktori neietekmē NBA pieredzējušāko apskatnieku domas, ka spēlētājs 2023. gada NBA draftā, bez šaubām, ir jāizvēlas ar pirmo numuru.

Komentēt

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Vairāk Basketbols